سلامت

چگونه میزان استرس را کاهش دهیم؟

اکنون که با عوارض و خطرات ناشی از استرس مزمن در سلامت انسان آشنا شدید شاید علاقمند باشید تا راه کارهایی برای کاهش سطح استرس را نیز فرابگیرید. کم کردن میزان استرس به هیچ وجه امری غیرممکن نیست. در اینجا شما را با روش‌های گوناگونی برای کاهش میزان استرس آشنا می‌کنیم.

چگونه میزان استرس را کاهش دهیم؟

اکنون که با عوارض و خطرات ناشی از استرس مزمن در سلامت انسان آشنا شدید شاید علاقمند باشید تا راه کارهایی برای کاهش میزان استرس را نیز فرابگیرید. کم کردن میزان استرس به هیچ وجه امری غیرممکن نیست. در اینجا شما را با روش‌های گوناگونی برای کاهش میزان استرس آشنا می‌کنیم.

چگونه میزان استرس را کاهش دهیم؟

۱: از هر موقعیت یا شرایطی که شما را عصبانی می‌کند اجتناب کنید

به محض اینکه شما عصبانی می‌شوید، میزان استرس در شما افزایش خواهد یافت. اگر با کسی دیدار می‌کنید که شما را عصبانی می‌کند، واکنشی پرخاشگرایانه و همراه با خشم نشان ندهید. بهتر است قبل از آنکه استرس در شما افزایش یابد از آنها فاصله بگیرید. خشم خود را با انجام یک فعالیت مفید و سازنده مثل تمرینات ورزشی ابراز و تخلیه کنید.

۲: ورزش، ورزش، ورزش کنید

آیا می‌دانستید که تمرینات ورزشی یا انجام فعالیت‌های ورزشی مورد علاقه شما می‌تواند در کاهش میزان استرس در شما مفید و موثر باشد؟ ورزش یا تمرینات ورزشی هورمون دوپامین که هورمون بهبود دهنده روحیه و خلق و خوی است را آزاد می‌کند. همچنین ورزش برای بهبود کیفیت زندگی و کاهش میزان استرس در بدن بسیار مفید است.

۳: علت اصلی استرس را شناسایی کنید

شناسایی علت اصلی استرس کاری است که باید آن را انجام دهید تا به هر قیمتی از استرس جلوگیری کنید. درصورتیکه می‌دانید چه چیزهایی استرس را در شما تحریک می‌کنند، سعی کنید تا روشی را برای مدیریت آنها شناسایی کنید. وقتی شیوه مدیریت عوامل استرس زا را کشف و شناسایی کردید، سعی کنید به انجام آنها متعهد بمانید تا از چیزهایی پرهیز کنید که الگوها و عادت‌های پراسترس را در بدن شما جرقه می‌زنند.

۴: روابطی سالم ایجاد کنید

بدون تردید هر زمان که استرس شدید و مزمن را تجربه می‌کنید به کمک افرادی که دوستشان دارید نیاز خواهید داشت. بنابراین ارتباط با چنین افرادی و ساختن ارتباطی سالم با آنها بسیار حائز اهمیت است. هرزمان که استرس دارید یا در موقعیتی سخت و پرفشار قرار می‌گیرید، می‌توانید مشکل خود را با این افراد در میان بگذارید. آغوش آنها یا دیدگاه آنها برای پاسخ دادن به مشکل شما می‌تواند در کاهش میزان استرس بسیار مفید و موثر باشد.

۵: کمک بگیرید

این کاری است که هر زمان در معرض استرس مزمن و شدید قرار گرفتید و افرادی را نمی‌شناختید که بتوانند در حل مشکلتان به شما کمک کنند، باید انجام دهید. در چنین مواقعی بهتر است با یک روانپزشک یا روانشناس ملاقات کنید تا بتوانید شیوه‌های مدیریت و کاهش میزان استرس خود را به گونه‌ای موثر فرابگیرید. همچنین، می‌توانید مشکل یا مسئله خود را با آنها در میان بگذارید و پس از آن خواهید دید که آنها به شما کمک خواهند کرد و بهترین روش برای حل مشکلات را در اختیار شما قرار خواهند داد.

اکنون شما تقریبا با تمامی خطرات تهدیدکننده استرس و روش هایی برای کاهش و حذف استرس مزمن آشنا هستید. استرس شدید و مزمن برای سلامتی انسان در آینده بسیار خطرناک و زیان آور و در عین حال بسیار رایج و متداول است. با این وجود، جلوگیری یا اجتناب از استرس کاری غیرممکن نیست و بهتر است که هر چه زودتر از آن فاصله بگیرید.

شاد باشید و سالم بمانید!

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن