دارو

کتوکونازول | اطلاعات عمومی و توصیه های ضروری آن

کتوکونازول (KETOCONAZOLE)

موارد مصرف

کتوکونازول در درمان بلاستومیکوزیس ریوی و منتشر، کاندیدیاز مقاوم مری حلق و دهان، عفونت های کاندیدیایی دستگاه ادراری، پنومونی، کاندیدیاز شدید مزمن مخاطی- پوستی وکاندیدیاز مهبلی- فرجی مصرف می شود.

کتوکونازول در درمان پیتی ریازیس ورسیکالر، کچلی بدن، کرومومیکوزیس و کوکسیدیوئیدومیکوزیس شدید به  عنوان انتخاب دوم، کچلی اندام‌های تحتانی و پای مقاوم به گریزئوفولوین، لیشمانیوز جلدی، عفونت‌های قارچی ناخن و اطراف آن و پنومونی قارچی، سپتی سمی قارچی و اسپور تریکوزیس منتشر مصرف می شود.

 مکانیسم اثر

کتوکونازول با مهار بیوسنتز ارگوسترول یا دیگر استرول ها باعث آسیب به غشا سلول قارچ و تغییر نفوذپذیری آن و در نهایت منجربه از دست رفتن عناصر ضروری داخل سلولی می گردد.

فارماکوکینتیک

جذبه دارو از راه خوراکی متغیر است. فراهمی زیستی دارو حدود ۷۵٪ است متابولیسم کتوکونازول کبدی است و راه اصلی دفع آن از طریق صفرا می باشد.

موارد منع مصرف

کتوکونازول در صورت وجود حساسیت شدید به داروهای ضدقارچ آزولی و نیزدر نارسایی کبد یا پورفیری نباید مصرف شود.

هشدارها

 1. مصرف سیستمیک کتوکونازول در صورت عیب کار کبد، فقدان یا کاهش اسید معده باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.
 2. با مصرف این دارو احتمال بروز هپاتیت و آسیب کشنده کبدی (به ویژه در صورتی که طول درمان بیش از ۱۴ روز باشد)، وجود دارد. در طول درمان با این دارو پیگیری کار کبد ضروری است.

 عوارض جانبی

 •  خارش و تحریکی که قبل از مصرف کتوکونازول وجود نداشته است، از عوارض شایع کتوکونازول موضعی می باشد.
 • تهوع
 • استفراغ
 • دردشکم
 • سردرد
 • بثورات جلدی
 • کهیر و به ندرت ترومبوسیتوپنی
 • پارستزی
 • ترس از نور
 • سرگیجه
 • طاسی
 • ژنیکوماستی
 • کاهش تعداد اسپرم نیز با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل های دارویی

کتوکونازول با داروهای هپاتوتوکسیک، آنتی اسید، آنتی کولینرژیک، آنتی‌اسپاسمودیک، استاتین‌ها، آنتاگونیست های گیرنده H2، امپرازول، سوکرالفیت، سیزاپراید، سیکلوسبورین، ایزونیازید، مشتقات ارگوت، تری آزولام، ریفامپین، فنی توئین و وارفارین تداخل دارد.

 نکات قابل توصیه

 1. کتوکونازول باید همراه با غذا مصرف شود.
 2. از تماس اشکال موضعی دارو با چشم باید اجتناب شود.
 3. دوره درمان باید کامل شود. عفونت های قارچی ممکن است به دوره درمان طولانی نیاز داشته باشند.
 4. هنگام مصرف موضعی دارو، مقدار کافی از دارو باید در موضع مصرف شود به طوری که سطح پوست را بپوشاند.
 5. به دلیل نفوذ کم در سیستم عصبی مرکزی این دارو نباید در عفونت های قارچی سیستم عصبی مرکزی استفاده شود.

مقدار مصرف

 خوراکی

بزرگسالان:  برای درمان یا پیشگیری از بروز عفونت‌های قارچی مقدار ۲۰۰mg/day مصرف می شود که در عفونت های شدید با عدم پاسخ به درمان تا دوبرابر افزایش می یابد.

کودکان: مقدار مصرف دارو در کودکان ۳mg/kg در روز یا ۵۰mg/day  برای کودکان ۴-۱ سال ۱۰۰mg/day برای کودکان ۵-۱۲ سال می باشد.

دوره درمان با این دارو معمولا باید به مدت ۱۴ روز و برای حداقل یک هفته بعد از محو علائم عفونت و کشت منفی ادامه یابد. برخی عفونت ها ممکن است نیازمند چندین ماه درمان باشند و تجویز کتوکونازول برای مدت طولانی ممکن است با خطر بروز مسمومیت کبدی همراه باشد.

برای درمان کاندیدیاز مهبلی- فرجی مزمن کتوکونازول به مقدار ۲۰۰mg یکبار در روز به مدت ۵ روز تجویز می شود.

 موضعی

مقدار مصرف کرم کتوکونازول در بزرگسالان در درمان کچلی بدن، کچلی اندام تحتانی، کچلی پا و پیتی‌ریازیس ورسیکالر و کاندیدیاز پوستی یکبار در روز و در حالات سبوریک پوستی، عفونت اطراف ناخن کچلی ریش و پوست سر ۲ یا ۳ بار در روز است.

مقدار مصرف شامپو در بزرگسالان در درمان شوره سر هر ۴ روز یکبار به مدت ۴ هفته می باشد که این مقدار مصرف به یک یا دو هفته یکبار کاهش می یابد.

اشکال دارویی

Scored Tablet: 200mg

Shampoo: 2%

Topical Cream: 2%

Topical Lotion: 2%

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن