تغذیه

کلم بروکلی و خواص سرشار آن در درمان انواع بیماری ها

گیاه درمانی با کلم بروکلی

برترین ویژگی های کلم بروکلی

 • علیه بیماری پروستاتیت
 • علیه بزرگ شدن خوش خیم پروستات
 • پیشگیری از سرطان گلو، لوله گوارشی و پروستات
 • علیه زخم معده
 • آنتی اکسیدان
 • علیه عفونت مجاری ادراری
 • پیشگیری از سرطان سینه
 • کمکی برای دوران یائسگی
 • علیه بیماری فیبروکیستیک پستان
 • علیه پوکی استخوان
 • علیه عفونت مجاری ادراری

کلم بروکلی

کلم بروکلی سبزی است که شبیه کلم گل سبزرنگ است. حتی از نظر شفابخشی نیز بروکلی و کلم گل شباهت هایی به هم دارند اما از لحاظ توان شفابخشی و مواد مؤثر درون آن بروکلی خیلی مؤثرتر از کلم گل است. فقط در یک مورد کلم گل قوی تر از کلم بروکلی است آن هم توان آن در مقابل بیماری عفونتهای مزمن مجاری اداری خانم ها می باشد.

بروکلی منبع ویتامین ث و A

بروکلی یک منبع واقعی ویتامین ث است. یک بروکلی با اندازه متوسط، به اندازه دو برابر احتیاج روزانه تان ویتامین ث دارد. بتاکاروتن موجود در ساختار فیبری بروکلی، برای میکروارگانیسم های یک روده سالم، یک تقویتی غیرقابل چشم پوشی است. به همان شکل بروکلی با اندازه ذکر شده می تواند ۱۵٪ از نیاز روزانه ویتامین A را تأمین نماید. در اینجا لازم به یادآوری است که ویتامین A موجود در مواد غذایی را به شکل بتاکاروتن دریافت می کنیم. بتاکاروتن پله اول برای ساخت ویتامین A میباشد. وقتی که بتاکاروتن وارد بدن می شود، از طریق خود بدن به ویتامین A تبدیل می شود. چه بتاکاروتن و چه ویتامین ث هر دو آنتی اکسیدان هستند.

کلم بروکلی، سرشار از آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها دارای ویژگی از بین بردن رادیکال های آزاد هستند. رادیکالهای آزاد نقش مهمی در بیماری های سرطان، ناراحتی های قلبی عروقی، روماتیسمهای استخوانی و آلزایمر دارند. یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی نبراسکا؛ دکتر هارمن و گروهش طی تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که رادیکالهای آزاد باعث پیری زودتر سلول ها و بروز بیماری آب مروارید می شوند.

توجه

قرص های آنتی اکسیدانی را که بفروش می رسند، بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید. در بدنمان به حد کافی آنتی اکسیدان تولید میشود. مصرف خودسرانه و ناآگانه قرصهای آنتی اکسیدان باعث می شود که هیدروژن پراکسیدهایی که بدنمان برای مقابله با ویروسها می سازد از بین بروند و این ویروسها شروع به فعالیت نمایند. به این ترتیب سیستم ایمنی بدن آسیب می بیند.

بروکلی: آنتی بیوتیک طبیعی

بروکلی شامل یک آنتی بیوتیک طبیعی به نام گوئرستین است. گوئرستین از دو سال پیش در داروخانه های آمریکا به فروش می رسد. این ماده در مداوای التهابات درون پروستات (پروستاتیت) با موفقیت به کار می رود. علاوه بر این، ماده مؤثر دیگری به نام ساراکون A1 در بروکلی یافته ام که آنتی بیوتیکی طبیعی با تأثیری به مراتب بیشتر از گوئرستین است. ساراکون A1 بخصوص در عفونتهای مجاری ادراری و داخل پروستاتی مؤثر است.
اینگونه آنتی بیوتیکهای طبیعی بدون اینکه سیستم ایمنی بدن را ضعیف نمایند دارای قدرت شفابخشی هستند. از این رو مواد مؤثر موجود در بروکلی هم سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و همزمان به عنوان آنتی بیوتیک طبیعی قابل استفاده است.

تأثیر مثبت بروکلی برای بیماران دیابتی

تأثیر مثبت بروکلی برای بیماران دیابتی نیز در حد قابل توجهی است. مقدار قند موجود در خون به طور مستقیم به هورمون انسولین مربوط است. تنظیم کننده قندخون هورمون انسولین است. به عبارتی اگر در بدنمان هورمون انسولین به قدر کافی تولید نشود، قند خون نیز به موازات آن بالا خواهد رفت. سبزی بروکلی دارای مقدار زیادی فیبر در ساختمان خود می باشد. مواد غذایی که دارای فیبر زیادی باشند، تنظیم قند خون را سهل تر می کنند و به این ترتیب انسولین کمتری نیاز خواهد شد. ساختار فیبری موجود در بروکلی یک ساختار قابل تجزیه است. این به آن معناست که معده دیرتر خالی می شود. به همین علت، جذب گلوکز از روده‌ها نیز دیرتر انجام می شود. بیماران دیابتی با استفاده از فرمول بروکلی شاهد کاهش تدریجی قند خون خود خواهند بود. بطور خلاصه، بروکلی در تنظیم قندخون و تحت کنترل درآمدن آن، نقش کمکی ایفا می کند.

پوکی استخوان

 • بروکلی بخاطر داشتن میزان کلسیم زیاد، برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان نیز یک بار کمکی است.
 • کلم پیچ، بروکلی، کلم گل و جعفری هر کدام منبع کلسیم هستند.

اگر در یک سبزی یا میوه یک مینرال یا ماده مؤثر زیاد باشد، به این معنا نیست که توسط بدنمان نیز به همان مقدار، زیاد جذب خواهد شد. اما بروکلی از حافظ کلسیم هم بسیار غنی است و هم به مقدار زیاد توسط بدنمان جذب می شود. بخصوص که در دوران یائسگی، خانمها با نوشیدن شیر زیاد، باز هم نتیجه مطلوب را در زمینه تامین کلسیم نمی گیرند. در مقایسه مقدار مساوی از لحاظ وزنی شیر و بروکلی، کلسیم جذب شده از بروکلی به بدنمان بسیار بیشتر است. مبتلایان به پوکی استخوان که سعی می کنند کمبود کلسیم خود را از طریق نوشیدن شیر تامین کنند تلاش بیهوده‌ای انجام میدهند.

مزیت کلم بروکلی نسبت به شیر

از طرفی بروکلی نسبت به شیر مزایای دیگری نیز دارد:

 • چون در بروکلی چربی وجود ندارد و در کاهش کلسترول یک کمکی خوب محسوب می شود.
 • در حالیکه در شیر گروه‌های چربی افزایش دهنده کلسترول خون موجود است.

منبع: کتاب راهنمای سلامتی با گیاهان
تالیف: پرفسور دکتر ابراهیم عدنان سراج اوغلو

در مورد خواص گل کلم هم بخوانید:گیاه درمانی با گل کلم

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن