سلامت

کم شنوایی و سالمندی که هم تراز با هم به وجود می آید

کم شنوایی و سالمندی

کم شنوایی و سالمندی

دکتر بابک ساعدی متخصص گوش و حلق و بینی می گوید نیمی از سالمندان از کم شنوایی رنج می برند.

افزایش سن، کاهش شنوایی

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، در حال حاضر بیش از ۵ درصد از جمعیت جهان (۳۶۰ میلیون نفر) به ناشنوایی ناتوان کننده مبتلا هستند که شامل ۳۲۸ میلیون فرد بالغ و ۳۲ میلیون کودک است. علاوه بر این، حدود ۱ / ۱ میلیارد نفر از جوانان (۱۲ تا ۳۵ ساله) در معرض خطر از دست دادن شنوایی بر اثر صدای بلند موزیک قرار دارند. درمان و رسیدگی به مشکلات شنوایی در جهان سالانه بیش از ۷۵۰ میلیارد دلار هزینه دربردارد. این موضوع در حالی مطرح می شود که ۶۰ درصد از موارد ناشنوایی در کودکان و موارد بسیاری از کم شنوایی در بزرگسالان بر اثر عوامل قابل پیشگیری رخ می دهند. بنابراین با ارتقای فرهنگ پیشگیری و غربالگری بیماری های ناشنوایی و کم شنوایی تا حد قابل ملاحظه ای می توان از بار اقتصادی ناشی از این بیماری ها کاست.

بیماری های کم شنوایی و ناشنوایی از چه اهمیتی در جهان برخوردار هستند؟

کاهش شنوایی و ناشنوایی با آمار ابتلای ۱۵ درصدی از جمله بیماری های شایع در جهان محسوب می شوند. این بیماری ها در سنین مختلف شیوع متفاوتی دارند و با توجه به سن بروز و شدت درگیری، با آثار مختلفی در زندگی افراد و اطرافیان آنها همراه هستند. با در نظر گرفتن ابتلای ۱۵ درصد از افراد بالای ۱۸ سال به بیماری های شنوایی می توان از بار اقتصادی و اجتماعی این بیماری ها در جامعه مطلع شد.

این موضوع در حالی مطرح می شود که شیوع کاهش شنوایی و ناشنوایی با رسیدن به بالای ۷۰ سالگی ۴ برابر افزایش می یابد؛ یعنی در این سنین حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد از افراد به درجاتی از ناشنوایی مبتلا هستند، با اضافه شدن مشکلات شنوایی به مشکلات حرکتی، بینایی و… در این سنین، کیفیت زندگی افراد مسن به شدت پایین می آید. به طور کلی، ناشنوایی در سنین مختلف می تواند باعث مشکلات زیر شود:

 • ایجاد افسردگی
 • جدایی از اجتماع
 • کاهش بهره وری شغلی و درآمد
 • دیگر مشکلات سلامت برای افراد

ساختار و کارکرد سیستم شنوایی و انواع بیماری های گوش

برای آگاهی بیشتر از بیماری های مربوط به کم شنوایی و ناشنوایی باید ابتدا با کارکرد و ساختار سیستم شنوایی بدن آشنا شویم.

گوش ها به ۳ بخش زیر تقسیم می شوند:

 • گوش خارجی
 • گوش میانی
 • گوش داخلی

۱٫ گوش خارجی و گوش میانی :

مسوولیت هدایت یا تقویت صدا را برعهده دارند.

۲٫ گوش داخلی:

شامل بخش مغزی و راه های عصبی می شود، مسوولیت درک گفتار و انتقال ایمپالس ها یا تکانه های شنوایی به مغز را برعهده دارد.

بیماری هایی که باعث کاهش شنوایی می شود:

درگیری یا بیماری در هر یک از این اجزا می تواند باعث کاهش شنوایی یا از دست رفتن آن شود. از بیماری های ساده مثل تجمع جرم در گوش گرفته تا عفونت های گوش و اختلالات استخوانچه ای گوش همگی می توانند در کاهش شنوایی هدایتی نقش داشته باشند، اما عمده بیماری های گوش به بخش های داخلی آن از جمله حلزون گوش، مجاری شنوایی و قسمت داخلی قشر مغز مرتبط هستند و درک گفتار را دچار اختلال می کنند. حتی اگر اجزای میکروسکوپی این بخش ها دچار مشکل شده باشند، فرد به درجاتی از کاهش شنوایی یا ناشنوایی مبتلا می شود.

علائم کاهش شنوایی در مراحل اولیه

در مراحل اولیه این بیماری فرد صدای اطراف را متوجه می شود، اما درک گفتار برای او پایین می آید؛ به این صورت که صدای تلفن، تلویزیون، رادیو و … را بلند می کند و از اطرافیان می خواهد حرف هایشان را تکرار کنند. همچنین از حضور در مکان های شلوغ خودداری می کند زیرا معمولا از هم صحبتی با دیگران لذت نمی برد، بنابراین فعالیت های اجتماعی وی تحت تاثیر قرار می گیرد. کنار این علائم ممکن است احساس کیپ شدن یا وزوز گوش را نیز تجربه کند. تمامی این موارد از علائم کاهش شنوایی و در موارد شدیدتر، ناشنوایی هستند.

چه عواملی در ایجاد کم شنوایی و ناشنوایی دخیل هستند؟

سن بالا یا پیرگوشی به عنوان شایع ترین علت کاهش شنوایی در کل سنین شناخته شده است. از دیگر عوامل بیماری های مربوط به کاهش شنوایی می توان به بیماری های زیر اشاره کرد:

 • ضربه و آسیب به گوش
 • مسائل ژنتیک
 • قرار گرفتن در معرض صدای بلند به صورت مزمن
 • ابتلا به بیماری های ویروسی مثل اریون،
 • بیماری منیر (بیماری گوش داخلی که با افزایش فشار مایع اندولنف باعث علائمی مانند سرگیجه، وزوز گوش و ناشنوایی حسی-عصبی می شود)،
 • بیماری های خود ایمنی
 • بیماری اتواسکلروزیس (رشد غیرطبیعی استخوان در گوش میانی)
 • تومورهای بخش داخلی یا خارجی گوش
 • مصرف بعضی داروها نیز می تواند بر سیستم شنوایی تاثیر منفی بگذارد.

این داروها کدامند؟

از گروه داروهای موثر بر قدرت شنوایی می توان به آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید مثل جنتامایسین و آمیکاسین، بعضی از دیورتیکها (داروهای مدر) و داروهای شیمی درمانی اشاره کرد. پزشکان از تاثیرگذاری این داروها آگاهی دارند و از تجویز آنها در موارد غیرضروری خودداری می کنند. با این حال در بعضی موارد، تجویز آنها لازم است. در این صورت فرد با تجربه هرگونه کاهش شنوایی حین دوره مصرف دارو حتما باید موضوع را با پزشک درمیان بگذارد تا دچار عوارض جبران ناپذیر نشود.

بیماری های مربوط به شنوایی را چگونه می توان تشخیص داد؟

کاهش شنوایی را به راحتی می توان با انجام تست های شنوایی سنجی یا ادیومتری (نوار گوش) شناسایی کرد. در این تست ها فرد باید صدای پخش شده از راه های مختلف را شناسایی و اعلام کند. علاوه براین، تست های دیگری نیز در دسترس هستند که قابلیت حرکت استخوانچه گوش، عصب و پرده گوش را نشان می دهند. براساس نتیجه این تست ها می توان عمده بیماری های مربوط به شنوایی را تشخیص داد و درمان کرد.

کدام گروه از مشکلات شنوایی قابل درمان هستند؟

برای انتخاب درمان مناسب باید نوع بیماری کاهش شنوایی، علت، شدت و تاثیرگذاری آن بر زندگی فرد مشخص شود.

 • سن بیمار نیز در انتخاب شیوه درمانی تاثیرگذار است.
 • کاهش شنوایی انتقالی را می توان در اغلب موارد با درمان دارویی یا جراحی برطرف کرد.
 • البته بعضی از این موارد مثل تشکیل نشدن گوش به طور مادرزادی، به راحتی درمان نمی شوند.
 • در مشکلات شنوایی حسی-عصبی و انتقالی می توان از سمعک نیز استفاده کرد.

استفاده از سمعک

سمعک ها انواع مختلف و قدرت های متفاوتی دارند. بعضی از آنها داخل گوش و بعضی دیگر خارج از گوش قرار می گیرند. سمعک های ساده یا آنالوگ فقط صدا را تقویت می کنند، اما سمعک های دیجیتال با برخورداری از قابلیت برنامه ریزی، علاوه بر تشدید کیفیت صوت آن را به شکل مناسب برای گوش تبدیل می کنند. طبیعی است که در انتخاب سمعک، بودجه بیمار نقش مهمی دارد.

کاشت حلزون مصنوعی

در موارد کاهش شنوایی شدید، به خصوص در اطفال می توان از سمعک های خاص یا کاشت حلزون مصنوعی نیز استفاده کرد. حلزون مصنوعی با تولید بعضی از تکانه های شنوایی و انتقال آنها به مغز و قشر شنوایی می تواند مشکل بیمار را تا حدودی برطرف کند. البته شنوایی حاصل از این وسیله به هیچ عنوان در حد شنوایی طبیعی نخواهد بود و استفاده از آن فقط برای موارد کاهش شنوایی شدید یا ناشنوایی توصیه می شود.

عدم درمان به موقع بیماری های شنوایی در کودکان چه عواقبی دارد؟

کودکانی که به طور مادرزادی با کاهش شنوایی متولد می شوند به علت دریافت نکردن صدا و تکانه های عصبی شنوایی، در آینده قادر به صحبت کردن نخواهند بود زیرا بخش مربوط به درک گفتار در مغز آنها تکامل پیدا نمی کند. به همین دلیل غربالگری مشکلات شنوایی هنگام تولد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در تمام کشورها از جمله ایران انجام می شود. از این راه می توان با شناسایی کودکان کم شنوا و درمان به موقع از پیشرفت مشکلات شنوایی و گفتاری در آنها جلوگیری کرد. اگر هم کاهش شنوایی بعد از درک گفتار ایجاد شده باشد؛ یعنی اگر فرد از شنوایی مناسبی برخوردار بوده و بعد به علتی دچار کاهش شنوایی شده باشد، به دلیل تکامل بخش گفتاری مغز قدرت صحبت کردن را از دست نمی دهد.

این بیماران با استفاده از کاشت حلزون مصنوعی یا سمعک های قوی کماکان جزو افراد شنوا محسوب می شوند. توجه داشته باشید کاهش شنوایی حتی در موارد خفیف می تواند در رشد هوشی و عقلی کودکان تاثیر بگذارد. به همین دلیل غربالگری مشکلات شنوایی قبل از ورود به مدرسه و در دوران مدرسه نیز اهمیت زیادی دارد. آمارها نشان داده اند اگر کودک صدا را به خوبی دریافت نکند یا یک گوش ناشنوا داشته باشد دچار افت تحصیلی و هوشی خواهد شد، بنابراین حتی اگر کودک از قدرت شنوایی مناسبی برخوردار باشد باید مجددا به صورت دوره ای در سال های تحصیلی تحت بررسی قرار بگیرد تا به مشکلات جبران ناپذیر دچار نشود.

ایران از لحاظ درمان کم شنوایی و ناشنوایی در چه جایگاهی قرار دارد؟

ایران از لحاظ سطح خدمات درمانی در زمینه بیماری های شنوایی تقریبا هم تراز با پیشرفته ترین کشورهای جهان است، تا امروز بشر موفق به درمان کاهش شنوایی حسی-عصبی نشده است. به همین دلیل است که افراد مبتلا به این بیماری ها باید از وسایل کمک شنوایی خارجی مثل سمعک استفاده کنند. با این حال انجام مطالعات جهانی در این زمینه ادامه دارد. آخرین پژوهش ها حاکی از کاربرد موفقیت آمیز سلول های بنیادی در درمان مشکلات شنوایی موش ها بوده اند. در واقع، محققان موفق شده اند اعصاب از دست رفته شنوایی را از این طریق در موش ها بازسازی کنند، اما این مساله هنوز روی انسان آزمایش نشده و مطالعات در حد نمونه حیوانی هستند. تحقیقات جاری در ایران نیز هنوز وارد فاز انسانی نشده اند.

چگونه می توان از بروز کم شنوایی و ناشنوایی پیشگیری کرد؟

پیشگیری از عفونت های دوران بارداری و مشکلات زایمانی، مصرف نکردن داروهای تاثیرگذار بر شنوایی، درمان به موقع و پیشگیری از عفونت های گوش، خودداری از قرار گرفتن در معرض صدای بلند برای مدت طولانی و استفاده از گوشی در مشاغل پر سر و صدا همگی می توانند در پیشگیری از مشکلات شنوایی کمک کننده باشند. ناشنوایی و کم شنوایی در جامعه نباید به عنوان یک نقص درنظر گرفته شوند. با توجه به اینکه حدود ۵۰ درصد از افراد مسن به کاهش شنوایی مبتلا هستند، ابتلای ما به این بیماری در سنین بالا دور از ذهن نیست. نکته مهم در صورت ابتلا به کم شنوایی، استفاده از سمعک برای برخورداری از زندگی شیرین تر و باکیفیت تر است. افراد نباید استفاده از سمعک روی گوش را به یک ننگ از دید افراد جامعه تعبیر کنند.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن