بیماری

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یا اصطلاحا هیپو تیروئیدی هنگامی رخ می دهد که ترشح هورمونهای تیروئیدی T3 و T4 کاهش می یابد. در شایعترین نوع آن که یک درصد جامعه (بخصوص خانمهای مسن) را مبتلا می سازد، غده تیروئید کوچک و مچاله می شود و سلولهای آن به علت نقصی در سیستم ایمنی فرد بیمار از بین می روند.

در بعضی موارد با شیوع کمتر، اختلال در سیستم ایمنی نه تنها باعث کم کاری تیروئید می گردد بلکه سبب بزرگ شدن تیروئید و ایجاد گواتر می شود. هر دو نوع این کم کاری های تیروئیدی همراه با سایر بیماریهای با اصطلاح بیماری خودایمنی که ذکرخواهد شد، دیده می شوند.

گرچه ابتلا به کم کاری تیروئید شما را نسبت به سایر افراد سالم جامعه در مقابل «بیماریهای خود ایمنی» مستعد می کند، اما باز هم درصد احتمال شما به این بیماری ها خیلی کم می باشد. یکی از دلایلی که فرد دچار کم کاری تیروئید می شود بر اثر درمان بیماری گریوز از طریق جراحی یا درمان با ید رادیواکتیو می باشد.

کم کاری تیروئید

نحوه پیشرفت بیماری

کم کاری تیروئید، مشکلی نیست که یک شبه ایجاد شود بلکه به آهستگی و در طی چندین ماه ایجاد می گردد و شما با خانواده تان ممکن است در ابتدا به وجود علایم آن پی نبرید یا اینکه این علایم را به حساب افزایش سن و پیری شما بگذارند.

امروزه با وجود آزمایشگاههای مجهزی که در سراسر کشور ساخته شده است، انجام آزمایش از عملکرد تیروئید و تشخیص کم کاری تیروئید در مراحل اولیه آن کار بسیار آسانی است. به کم کاری تیروئید در مراحل پیشرفته گاهی اوقات میگزدم گفته می شود.

ایجاد تمام علایم و نشانه های مربوط به کم کاری تیروئید که در اینجا ذکر می شود، در همه بیماران دیده نمی شود مگر اینکه از کم کاری تیروئید چندین سال گذشته باشد و درمانی انجام نشده باشد.

شما ابتدا ممکن است بخاطر خستگی یا اضافه شدن وزنتان به پزشک مراجعه کنید. (هرچند این علایم می توانند به علل دیگر هم رخ دهند). در این موارد پزشک از شما یک آزمایش تیروئید بعمل خواهد آورد. در صورتی که کم کاری تیروئید داشته باشد T4 کاهش یافته و هورمون TSH افزایش می یابد.

کم کاری تیروئید

علایم و نشانه های کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید باعث کند شدن واکنشهای شیمیایی در بدن شده و علایم و نشانه های زیر را پدید می آورد:

افزایش وزن

 • اکثر بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید از ۵ تا ۱۰ کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کنند.
 • این افراد اشتهایشان افزایش نمی یابد و حتی ممکن است کاهش هم یافته باشد.

حساسیت نسبت به سرما

بیماران دچار کم کاری تیروئید شدید نسبت به سرما حساسیت پیدا می کنند و دوست دارند که چندین لباس گرم پوشیده و کنار بخاری بنشینند.

این افراد احساس می کنند وقتی که می خواهند سریعا حرکت کنند، عضلاتشان سفت و دچار گرفتگی شده است. (مخصوصا در هنگام سرما).

مشکلات روحی و روانی

شما ممکن است:

 • احساس خستگی کنید.
 • خواب آلوده باشید.
 • از نظر ذهنی، کند شده باشید.
 • واکنشهای شما آهسته تر می گردند.
 • بیماران مسن تر ممکن است به غلط تصور شود که دچار زوال عقل شده اند.

بریده بریده حرف زدن

صدای شما ممکن است آهسته و گرفته شود و صحبتهایتان بریده بریده گردد.

مشکلات قلبی

 • برخلاف بیماران دچار پرکاری تیروئید، نبض شما ممکن است آهسته تر شده و به حدود ۶۰ ضربان در دقیقه برسد.
 • شما ممکن است فشار خون نیز داشته باشید.
 • بیمار سالخورده که مدتهای طولانی دچار کم کاری شدید تیروئید بوده است در خطر نارسایی قلبی می باشد.
 • آنژین قلبی می تواند اولین علامت کم کاری تیروئید باشد.

یبوست

همانطور که تمام فعالیتهای بدن در کم کاری تیروئید آهسته می شوند، شما ممکن است دچار یبوست هم شوید.

قاعدگی شدید

قاعدگی های شما ممکن است خیلی سخت و شدید بشود. (در صورتی که هنوز یائسه نشده اید).

مشکلات پوست و مو

 • پوست شما به احتمال زیاد خشک و خشن می شود و به آسانی پوسته پوست می گردد.
 • پوست رنگ پریده شده و پلک ها، دستها و پاهای شما ورم می کنند.
 • بعضی از بیماران ممکن است متوجه شوند که رنگ پوستشان به رنگ زرد لیمویی تغییر یافته است و رگهای خونی که در گونه ها قرار دارند به رنگ ارغوانی در آمده اند.
 • موهای شما خشک و شکننده می شوند.
 • کناره های خارجی ابروهای شما ممکن است بریزد.

اختلالات سیستم عصبی

شما ممکن است کمی از شنوایی تان کاسته شود و مشکلاتی در تعادل و توازن خود پیدا کنید. اگر انگشتان شما بخصوص در شب دچار سوزش و گزگز شدند، می توانید با تکان دادن شدید دستهایتان باعث تسکین آن شوید.

نحوه درمان کم کاری تیروئید

درمان با یکی از داروهای تیروئید، لووتیروکسین یا لیوتیرونین انجام می شود.

 • معمولا درمان با مقدار کم این داروها شروع می شود و بعد از ۳ یا ۴ هفته مقدار آنها افزایش می یابد.
 • سپس بعد از ۳ یا ۴ هفته بعد، دوباره مقدار آنها افزایش می یابد.
 • بعد از سه ماه، شما باید یک آزمایش خون انجام دهید تا وضعیت سطح هورمون تیروئید خونتان مشخص شود و میزان داروی دریافتی آن تنظیم گردد.

هدف از این کار، رساندن سطح T4 و TSH خونتان به یک حد طبیعی می باشد. بعد از دو تا سه هفته که از شروع درمانتان گذشت:

 • شما احساس می کنید که حالتان بهتر شده است.
 • وزن شما کم می شود.
 • پف کردگی دور چشمهایتان به سرعت از بین می رود.
 • اما برای بهبود کامل پوست و موهایتان، ممکن است سه تا شش ماه وقت لازم باشد.
 • بطور معمول شما باید تا آخر عمرتان از این داروها استفاده نمایید.

موقعیتهای خاص

در کم کاری تیروئید، سطح چربی خون افزایش می یابد و در افرادی که به مدت چندین سال دچار این بیماری بوده و درمان نشده اند، این چربی خون باعث تنگ شدن رگهای قلب می شود. با تنگ شدن رگهای قلب، خون کافی به عضلات قلب نمی رسد و بیمار در وسط سینه اش احساس درد (آنژین) می کند. (بخصوص در هنگام انجام فعالیت).

درمان کم کاری تیروئید ممکن است وضعیت آنژین قلبی را بدتر کند. چون در اثر درمان، ضربان قلب افزایش می یابد؛ بنابراین بیمارانی که دچار این مشکل هستند باید ابتدا از مقادیر خیلی کم این داروها استفاده کنند و کم کم نسبت به افزایش آن اقدام نمایند.

گاهی اوقات لازم می شود که عروق تنگ قلب توسط عمل جراحی اصلاح شوند.

کم کاری موقت تیروئید

معمولا لازم است که درمان دارویی تا آخر عمر انجام شود. با این حال اگر کم کاری تیروئید شما به علت جراحی یا درمان با ید رادیواکتیو برای بیماری گریوز می باشد:

 • ممکن است این کم کاری تیروئید موقتی باشد.
 • فقط چند هفته طول بکشد.
 • شما بعد از چند هفته دیگر نیازی به مصرف آن داروها نداشته باشید.

همچنین در مواردی که به دنبال زایمان، کم کاری تیروئید پیش می آید و یا در تیروئیدیت های ویروسی نیز درمان دارویی معمولا موقتی است.

کم کاری خفیف تیروئید

اکثر پزشکان حتی اگر کمی هم به وجود مشکلات تیروئیدی در بیمارشان مشکوک باشند، تقاضای انجام آزمایش خون و بررسی وضعیت تیروئیدی بیمارشان می کنند. اختلالات جزئی در بیمارانی که به علت خستگی یا علائم مبهم مراجعه می کنند و یا اینکه سابقه خودایمنی در خانواده دارند، مهم تلقی می شود.

شایعترین یافته ای که در آزمایشات دیده می شود، بالا بودن هورمون TSH و طبیعی بودن هورمون T4 می باشد که پزشکان اصطلاحا به این وضعیت بالینی (Subclinical hypothyroidism) می گویند. گفته می شود که حدود ۵ تا ۲۰ درصد این افراد در سالهای بعد دچار کم کاری واضح تیروئید خواهند شد. به همین دلیل امروزه اگر در طی چند آزمایش این کم کاری تحت بالینی گزارش شود، برای بیمار درمان کم کاری تیروئید آغاز می شود تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شود. (به هر حال پیشگیری بهتر از درمان است)

داروهای ایجاد کننده کم کاری تیروئید

داروی کربنات لیتیم:

این دارو بصورت گسترده ای در درمان افسردگی و جنون بکار می رود، ممکن است ایجاد گواتر و کم کاری تیروئید نماید؛ بنابراین در بیمارانی که این دارو را مصرف می کنند باید درمان کم کاری تیروئید هم صورت پذیرد.

داروی آمیودارون:

این دارو در درمان بی نظمی های قلبی بکار می رود، نه تنها ممکن است ایجاد پرکاری تیروئید کند بلکه می تواند سبب کم کاری تیروئید هم بشود. به همین دلیل افرادی که این دارو را مصرف می کنند باید هر چند ماه یکبار آزمایش خون داده و وضعیت تیروئید خود را ارزیابی نمایند.

بیماریهای همراه با کم کاری تیروئید

گرچه خطر وجود این بیماریها در افراد دچار کم کاری تیروئید، کم می باشد، اما این افراد نسبت به سایر افراد سالم در مقابل ابتلاء به این بیماریهای خود ایمنی (اتوایمیون) حساس تر هستند.

• کم خونی وخیم (آنمی پرنیسیوز): تزریق مرتب آمپول ویتامین B12 برای درمان این بیماری ضروری است.
• بیماری آدیسون: در این بیماری غدد فوق کلیوی که بر روی کلیه ها قرار دارند، هورمونهای کورتیزول و آلدوسترون را به میزان ناکافی ترشح می کنند. خوشبختانه می توان به این بیماران قرص های حاوی این هورمون ها را تجویز کرد.
• تارسایی زودرس تخمدانها: این بیماری باعث می شود که عقیمی و یائسگی در سنین پایین ایجاد شود.
• کم کاری غدد پارا تیروئید: این غدد در کنار غده تیروئید قرار دارند. در این بیماری، سطح کلسیم خون پایین می آید. این بیماری با مصرف ویتامین D درمان می شود.
• ویتیلیگو: این یک بیماری پوستی است که باعث سفید شدن بعضی از قسمتهای پوست می گردد.

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن