بیماری

کوررنگی چیست؟ | علل، تشخیص و راه های درمان آن

کوررنگی

کوررنگی (color blindness)، نوعی بیماری ارثی وابسته به کروموزوم X مغلوب است که در آن، چشم ها نمی توانند به طور دقیق رنگ های طیف را تشخیص دهند و اکثرا، در واقع ضعف در درک مشخص رنگها وجود دارد.

همیشه مادر فردی که مبتلا به کوررنگی است مبتلا به این اختلال و یا ناقل آن است.

در کوررنگی، اختلال کروموزومی در سلول های مخروطی شبکیه که مسئول درک رنگ هستند وجود دارد.

علل ایجاد

کوررنگی ممکن است در اثر بیماری های عصب بینایی یا شبکیه نیز روی دهد. در این موارد، فقط چشمی که مشکل دارد دچار کوررنگی میشود و شدت بیماری در طول زمان افزایش می یابد به طوری که ممکن است به کوررنگی کامل تبدیل شود که در آن، دید بیمار خاکستری است.
معمولا این بیماران در تشخیص رنگ آبی و زرد مشکل دارند.

نکته

برخلاف تصور عامه، دید افراد کوررنگ فقط در بعضی موارد خاکستری است و این افراد در تشخیص اینکه جسمی قرمز است یا سبز، یا آبی یا زرد دچار مشکل می شوند.

در شایع ترین فرم کوررنگی، بیمار در تشخیص رنگ قرمز و سبز دچار مشکل می شود.
ممکن است کوررنگی به صورت اشکال در تشخیص رنگ آبی و سبز تظاهر نماید.

تشخیص

اغلب با استفاده از چارت های رنگی به نام صفحات آزمون ایشی‌هارا (Ishihara charts) صورت می گیرد.
در این صفحات، اعدادی متشکل از نقطه های رنگی در زمینه ای متشکل از نقاطی به رنگ دیگر قرار گرفته اند که تشخیص آنها برای افراد کوررنگ دشوار است.
چنان چه اشکالی در دید رنگی بیمار تشخیص داده شود از تست های دقیق تری استفاده می شود.

دو نوع کوررنگی وجود دارد:

۱. دالتونیسم (Daltonism) که فرم شایع تر است و با ناتوانی تشخیص رنگ قرمز از سبز مشخص می شود و اختلالی ارثی و وابسته به جنس است.

٢. کوررنگی کامل (total color blindness) که در آن، فرد تنها قادر به دیدن رنگهای سفید و خاکستری است و در اثر نقیصه یا فقدان مخروط های بینایی شبکیه ایجاد میشود.

درمان های مرسوم 

این بیماری درمانی ندارد. تشخیص زودرس، می تواند مانع از بروز مشکلات آموزش کودک در مدرسه شود.

پرسش و پاسخ

  • آموزش چه نقشی در کوررنگی دارد؟

در بسیاری از موارد می توان به بیماران مبتلا به کورنگی آموزش داد که ترتیب قرار گیری را به خاطر بسپارند. به عنوان مثال بیمار به خاطر می سپارد قرمز همیشه در بالای چراغ راهنمایی و چراغ سبز در پایین آن قرار دارد.

منبع: کتاب راهنمای جامع سلامت در خانواده

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا