بیماری

کیست سباسه چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

;کیست سباسه

کیست سباسه

کیست سباسه (sebaceous cyst)، کیسه کوچک و بسته ای است که با ماده ی پنیری شکلی که به وسیله غدد سباسه لایه اپیدرم پوست تولید می‌شود و ماده ای نیمه جامد، سفید و چرب است پر شده است. این ماده سبوم (sebum) نام دارد و معمولا کیست های تشکیل شده از آن در پوست سر، صورت ، گوش، پشت بدن و بالای بازو یافت می شوند. در جنس مذکر ، پوست بیضه و قفسه سینه از نواحی شایع بیماری محسوب می شود. کیست سباسه در کف دست و پا ایجاد نمی شود.

کیست سباسه:

 • در نواحی پر مو شایع تر است و در دراز مدت باعث ریزش مو در ناحیه بالای خود می شود.
 • در لمس، صاف و نرم هستند و اغلب به شکل گرد و به اندازه های مختلف یافت می شوند.
 • کیست‌های سباسه معمولا متحرک هستند و ممکن است حاوی بافت‌های فیبری و مایع و ماده چرب (کراتینی) یا مایع چسبنده خونابه ای (حاوی چرک و خون) باشند.
  کیست های سباسه، غیرسرطانی هستند و اغلب رشد چندانی ندارند ولی گاهی بزرگ می شوند.

درمان های مرسوم

معمولا کیست سباسه نیاز به درمان ندارد. ولی اگر رشد آنها افزایش پیدا کند ممکن است دردناک و عفونی شود که در این صورت:

 • به وسیله پزشک تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار میگیرد.
 • با عمل جراحی برداشته می شود.
 • می توان با قرار دادن یک بالشتک (پد)گرم، به طور مستقیم بر روی کیست دوبار در روز، هر بار ۱۵ دقیقه و به مدت حدود ۱۰ روز، ماده داخل کیست را ذوب کرد تا ماده مزبور به صورت مایع درآید و دوباره به وسیله بدن جذب شود. این روش بر عمل جراحی ترجیح دارد زیرا بی خطر و بدون هزینه است.

توجه

هرگز کیست سباسه را با فشار پاره نکنید. زیرا این کار ممکن است باعث عفونت بافت های مجاور شود. گردن به دلیل داشتن غدد و رگهای خونی بسیار، در برابر این عفونت به شدت آسیب پذیر است.

پرسش و پاسخ

کیست سباسه چگونه ایجاد می شود؟

 1. کیست سباسه در اثر مسدود شدن غدد چربی (سباسه) پوست
 2. تورم فولیکول های مو
 3. تولید بیش از حد هورمون تستوسترون

منبع: کتاب راهنمای جامع سلامت در خانواده

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن