دارو

گریزئوفولوین (GRISEOFULVIN)؛موارد مصرف،مکانیسم اثر و  عوارض جانبی

گریزئوفولوین (GRISEOFULVIN)

موارد مصرف:

گریزئوفولوین در درمان عفونت های درماتوفیتی از جمله کچلی های ریشه مو، سر، بدن، ران، ناخن و اندام های تحتانی ناشی از تریکوفیتون میکروسپوروم و اپیدرموفیتون فلوکوزوم مصرف می شود. گریزئوفولوین در عفونت‌های جزیی که با ضد‌‌قارچ‌های موضعی قابل درمان است، نباید مصرف شود.

مکانیسم اثر:

گریزئوفولوین از میتوز سلول قارچ جلوگیری کرده و با این عمل تقسیم سلولی را در مرحله متافاز متوقف می کند. این دارو با مقادیر متفاوت در سلول های پیش ساز کراتین پوست، مو و ناخن ها رسوب می کند و این سلول ها را در مقابل تهاجم قارچ مقاوم می سازد.

 فارماکوکینتیک:

جذب خوراکی گریزئوفولوین میکروسایز بین ۷۰%-۲۵٪ در هر نوبت مصرف است.

مصرف همزمان با متعاقب غذاهای چرب جذب آن را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. این دارو با مقادیر متفاوت در لایه کراتینی پوست، مو و ناخن ها رسوب می کند، متابولیسم آن کبدی است و نیمه عمر این دارو تقریبا ۲۴ ساعت است. دفع آن کلیوی است.

 موارد منع مصرف:

این دارو در بیماری شدید کبدی، لوپوس اریتماتوز و بیماری‌های وابسته به آن و پورفیری، نباید مصرف شود.

هشدارها:

احتمال بروز حساسیت به نور با مصرف این دارو وجود دارد.
از تابش نور خورشید با لامپ‌های خورشیدی به پوست باید اجتناب شود.

 عوارض جانبی:

این دارو ممکن است باعث سردرد، تهوع، استفراغ، ضایعات پوستی، حساسیت به نور، سرگیجه، کسالت، آگرانولوسیتوز و لکوپنی شود.

 تداخل های دارویی:

این دارو باعث افزایش متابولیسم داروهای ضدانعقادی کومارینی و داروهای ضدبارداری خوراکی حاوی استروژن می شود.

نکات قابل توصیه

  • برای جلوگیری از عود بیماری، درمان باید تا حذف کامل ارگانیسم عامل بیماری ادامه یابد. دوره درمان پیشنهادی برای کچلی سر ۱۰-۸ هفته، کچلی بدن۲ – ۴ هفته، کچلی پاها ۴-۸ هفته، کچلی ناخن های دست حداقل ۴ ماه و کچلی ناخن های با حداقل ۶ ماه است. با وجود این میزان عود کچلی ناخن های پا زیاد است.
  • از آنجا که مخمرها و باکتری ها مانند قارچ ممکن است در بعضی از اشکال بیماری قارچی ورزشکاران وجود داشته باشند، معمولا مصرف یک داروی موضعی مناسب در درمان عفونت قارچی پا مورد نیاز است.
  • به منظور کاهش تحریک گوارشی و افزایش جذب گریزئوفولوین، این دارو باید همراه یا بعد از غذا (به ویژه غذاهای چرب) یا شیر مصرف شود.
  • در صورت مصرف داروهای ضدبارداری خوراکی حاوی استروژن همزمان با این دارو، طی مصرف این دارو و تا یک ماه بعد از آن از سایر روش های جلوگیری کننده نیز باید استفاده شود.
  • درطول و تا یکماه پس از مصرف این دارو زنان باید از باردار شدن خودداری کنند. .
  • مردان تحت درمان با این دارو تا ۶ ماه پس از قطع مصرف دارو نباید اقدام به بچه دار شدن نمایند.

 مقدار مصرف:

  •  بزرگسالان:

در درمان کچلی ناخن و پاها مقدار  ۵۰۰mg/day به صورت مقدار واحد یا در مقادیر منقسم مصرف می شود که این مقدار در عفونت‌های شدید تا دو برابر افزایش می یابد. این مقادیر برای فراورده میکرو سایز می باشد. با وجود این هنگامی که فراورده حاوی گریزئوفولوین اولترامیکرو کریستال یا اولترامیکروسایز استفاده شود این مقادیر به یک چهارم کاهش می یابد. گریزئوفولوین باید همراه یا پس از غذا مصرف شود.

  • کودکان:

مقدار  ۱۰mg/kg/dayدر یک نوبت واحد یا در مقادیر منقسم مصرف می شود.

اشکال دارویی:

Scored Tablet: 500mg

Tablet: 125mg

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا