طب سنتی

گوجه فرنگی و خواص درمانی آن

گوجه فرنگی و خواص درمانی آن

خصوصیات گوجه فرنگی:

 • علیه بزرگ شدن قلب
 •  علیه چرب شدن بیرونی قلب
 •  آنتی اکسیدان
 •  علیه بزرگ شدن پروستات
 •  علیه مشکل دفع ادرار در اثر بزرگ شدن پروستات
 •  پیشگیری کننده از سرطان پروستات
 •  پیشگیری کننده علیه دژنراسیون ماکولای وابسته به پیری
 •  کاهنده کلسترول

چندین سبزی وجود دارد که وقتی به آنها فکر می کنم هیجان زده می شوم.
یکی از آنها نیز گوجه فرنگی است.
یکی از سبزیجاتی که در آینده راجع به آن زیاد صحبت خواهدشد، بعد از کرفس و کلم‌پیچ، گوجه فرنگی است.
از کودکی میشنویم که هویج برای چشم ها خیلی مفید است.
بعد از تحقیقاتی که انجام دادم مشاهده نمودم که گوجه فرنگی برای چشم‌ها چندین برابر بیشتر از هویج مفید است.
بخصوص ویژگی پیشگیری کنندگی آن در برابر بزرگ شدن قلب یک امکان کمیاب است.
از طرفی در مرحله آغازین بزرگ شدن قلب، گوجه فرنگی قدرت مداوا نیز دارد.

براساس تحقیقاتی که سالیان دراز بر روی سبزیجات و گیاهان انجام داده ام نتایج بسیار مهمی بدست آورده ام. زمانیکه این نتایج را بررسی می نمودم به این موضوع پی بردم که برخی از گیاهان بر روی عضو مشخصی از بدن انسان بطور مستقیم تأثیر می کنند. یعنی آنچنان گیاهانی وجود دارند که گویا برای یک عضو از بدن و شفابخشی به آن آفریده شده اند. بهترین نمونه این امر گوجه فرنگی برای مقابله با چرب شدن قلب است. گوجه فرنگی گویا مخصوصا برای مقابله با چرب شدن دیواره بیرونی قلب آفریده شده است.

چرب شدن بیرونی قلب

تأثیر مثبت گوجه فرنگی برای متوقف کردن چرب شدن دیواره بیرونی قلب و باز ویژگی ذوب کنندگی چربی های بیرونی قلب در صورت استفاده به شکل فرمول، نعمتی منحصر به فرد است، برای افرادی که مشکل بزرگ شدن قلب یا چرب شدن قلب را دارند. چرب شدن قلب از بیرون را نباید با چرب شدن رگهای قلبی اشتباه گرفت، چرب شدن دیواره های داخلی رگهای خونی قلب یک قضیه کاملا متفاوت است نوع مداوای گیاهی در این دو زمینه نیز کاملا متفاوت است. جمع شدن مواد مؤثر علیه بزرگ شدن قلب و چرب شدن دیواره بیرونی قلب در گوجه فرنگی، آن را به یک گیاه مهم و بسیار متفاوت تبدیل نموده است.

اما از آنجایی که در گوجه فرنگی های ترانسژنیک میزان این مواد مؤثر بسیار کم است در هنگام استفاده از گوجه فرنگی، در حد امکان از گوجه فرنگی های طبیعی و در حد امکان از آنهایی که در محیط طبیعی رشد یافته اند استفاده نمائید. گوجه فرنگی های هورمون دار و گوجه فرنگی هایی که از بذور هیبرید به دست آمده اند، ویژگی تأثیر بر روی بزرگ شدن قلب یا چرب شدن دیواره بیرونی قلب را ندارند.

 به همین علت گوجه فرنگی هایی که در فصل طبیعی خود رشد یافته اند و به اندازه کافی نور خورشید دریافت نموده اند را ترجیح دهید. گوجه فرنگی هایی که به حد کافی، نور خورشید را دریافت ننموده باشند مواد مؤثر بر روی بزرگ شدن قلب و یا ویژگی از بین بردن چرب شدن بیرونی قلب را در حد کافی دارا نمی باشند.

بزرگ شدن قلب

بزرگ شدن قلب (hypertrophic cardiomyopathy) نوعی بیماری کمپلکسی است که در افرادی که ورزش های سنگین انجام می دهند (از قبیل وزنه بردارها)، افرادی که شغلشان حمل و نقل بارهای سنگین است و در بیماران فشار خون بالا دیده میشود. در برخی موارد، مرگ ناگهانی برخی از ورزشکاران جوان، در حین مسابقات با تمرینات ورزشی دیده شده است. در بسیاری از موارد، بعد از تحقیق دیده می شود که علت اصلی این مرگ ناگهانی، واقعیتی به نام بزرگ شدن قلب در آن افراد بوده است. در پزشکی هنوز یک داروی مداوا کننده برای مقابله با بزرگ شدن قلب تولید نشده است.

به افرادی که در آنها خطر ابتلا به بیماری بزرگ شدن قلب زیاد است (بخصوص ورزشکارها)، توصیه می کنم که فرمول آب گوجه فرنگی تازه را اهمال نکنند و از آن استفاده نمایند. زیرا این فرمول در پیشگیری از بزرگ شدن قلب، بسیار مؤثر است.
هفته‌ای ۲ الی ۳ بار نیم‌ساعت قبل از صرف غذا به صورت تازه آماده می‌شود و یک استکان نوشیده می‌شود.

شرط اصلی برای گوجه فرنگی های مورد استفاده این است که حتما باید غیرهورمونی بوده و از بذور طبیعی روئیده باشند. ورزشکارانی که شروع به تمرینات می کنند اگر از همان روز اول قبل از صبحانه یک استکان آب گوجه فرنگی بنوشند، از توان گوجه فرنگی در پیشگیری و متوقف نمودن بزرگ شدن قلب به بهترین نحو استفاده خواهند کرد.

یکی دیگر از دلایل بروز بزرگ شدن قلب، ژنتیک است. تشخیص این بیماری آغازین امکان پذیر نیست. زیرا عموما بدون کوچکترین علائمی بروز می کند. قبل از زایمان در دوران کودکی نیز ممکن است این بیماری بروز کند. باز هم در پایان دوران کودکی و به مرحله نوجوانی (در سنین نزدیک ۱۴ الی ۱۸ سال) در افرادی که بدنشان به شکل سریعی رشد و بلوغ نشان می دهد، نیز بسیار دیده میشود.

دفع ادرار در اثر بزرگ شدن پروستات

افرادی که به علت داشتن مشکل بزرگ شدن خوش خیم پروستات در دفع ادرار دچار مشکل هستند، در صورتیکه شبها در هنگام خواب بر روی یک طرف خود بخوابند، شب هنگام، دفع ادرار برایشان مشکل تر و دردناک تر خواهد بود. اگر به یک طرف خوابیدن برایشان راحت تر است و در این وضعیت می توانند خواب راحتی داشته باشند، توصیه می کنم که هنگام خواب وسط دو زانویشان، بالش قرار دهند. زیرا با قرار دادن بالش، پاهایشان از هم فاصله می گیرد و فشار وارده بر پروستات کمتر خواهد بود. در اینصورت وقتی شبها برای دفع ادرار بیدار میشوند، مثانه شان را راحت تر و بیشتر خالی خواهند کرد.

توصیه می کنم این افراد در زندگی روزانه نیز به هنگام نشستن پاهایشان را روی هم نیندازند. اگر هنگام نشستن روی مبل یا صندلی پاهایشان را با کمی فاصله از هم نگه دارند، به دفع ادرار راحت تر و زیادتر آنها کمک خواهد کرد.

در کل افرادی که مشکل پروستات بزرگ خوش خیم را دارند، در هنگام احساس نیاز به دفع ادرار، باید بدون معطلی به توالت بروند. اما این افراد وقتی که احساس نیاز به دفع ادرار می کنند، اگر در حالت نشسته باشند، بایستند و به مدت ۱ دقیقه در همان محل پیاده روی کرده و بعد به توالت مراجعه نمایند، این عمل در حد بالایی به عمل دفع ادرار راحت تر آنها کمک می نماید.

 بیماران اگزما توجه

به افرادی که مشکل اگزما دارند توصیه می کنم که در استفاده از گوجه فرنگی اندازه را رعایت نمایند.
بخصوص باید در مصرف گوجه فرنگی خام، اندازه را رعایت نمایند.
گوجه فرنگی بدلیل داشتن برخی مواد مؤثر، سبب عود کردن بیماری اگزما می شود.

 نقطه زرد و یا دژنراسیون ماکولا وابسته به پیری

کاهش دید ناشی از دژنراسیون ماکولای وابسته به پیری، ندیدن نقطه ای که به آن نگریسته میشود و با دیدن لکه ها در منطقه دید، خمیده دیدن و درازتر از اندازه واقعی دیدن و یا کج دیدن را شامل می شود. این نتیجه طبیعی ناشی از پیری است. اما گاهی نوری که سالهای طولانی بر روی چشم افتاده باشد، اکسیژن و یا رادیکال های آزاد نیز بر روی نقطه زرد رتینا تأثیر منفی می گذارد. در اصل کلمه ماکولا نام منطقه کوچکی بر روی نقطه زرد موجود در شبکیه چشم است. به همین علت به این بیماری، بیماری نقطه زرد نیز گفته می شود. با افزایش سن تعداد رنگدانه های موجود بر روی ماکولا، کاهش می یابد با زیاد شدن این کاهشهای تیزبینی کمتر می شود و اشکال، متفاوت تر (کج و خمیده)، دریافت می شوند.

دژنراسیون ماکولا، به دو شکل «مرطوب» و «خشک» وجود دارد اما در طب مدرن بسیار متفاوت طبقه بندی می‌شوند.
نوع «مرطوب» بسیار سریع پیشرفت می کند و اشکال، خمیده دیده می شوند.
نوع خشک به شکل ندیدن نقطه‌ای که به آن نگاه می‌شود و با دیدن لکه‌ای در وسط منطقه دید شروع شده و پیشروی می‌کند.

در ایجاد دژنراسیون ماکولا، فاکتورهایی که نقش اساسی بازی می کنند عبارتنداز:

 • ژنتیک (ارث)
 • سیگار
 • مشروبات الکلی
 • تصلب شرائین
 • فشار خون بالا
 • رنگ چشم روشن
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی

فراموش نکنید که این بیماری راه بازگشتی ندارد اما برای یواش تر کردن پیشرفت بیماری اشکال مداوا وجود دارد.
اطلاعات کافی را در این زمینه پزشکتان به شما خواهد داد.

آب گوجه فرنگی تازه ای که از گوجه فرنگی های بدون هورمون و حاصل از بذور طبیعی بدست آمده باشد، هم از پیشروی این بیماری جلوگیری می کند و هم در مراحل آغازین این بیماری، می تواند آن را مداوا نماید. گوجه فرنگی حاصل از بذور طبیعی و بدون هورمون، حاوی مشتقات رنگدانه ای است که در طبیعت در هیچ گیاه دیگری یافت نمی شود.

 آفریننده این ویژگی را فقط به گوجه فرنگی داده است. به دلیل وجود این مشتقات رنگدانه ای که در گوجه فرنگی های بدون هورمون و حاصل از بذور طبیعی وجود دارد، گوجه فرنگی در پیشگیری از پیشرفت دژنراسیون ماکولا و درمان آن در مراحل اولیه، نمونه ای از لطف بی انتهای خداوند است.

توجه

خواننده محترم، اگر در ماه های فصل تابستان، زیاد در معرض نور خورشید قرار می گیرید یا روزانه زمان زیادی را پشت مانیتور کامپیوتر هستید، گهگاهی فرمول آب گوجه فرنگی تازه را به کار ببرید. از چشم هایتان در برابر نور خورشید توسط عینک آفتابی محافظت نمائید. جا دارد اینجا مطرح کنم که به عنوان عواملی که سبب پیشرفت سریعتر دژنراسیون ماکولا می شوند می توان از اشعه ماوراء بنفش – یعنی UV (در نور خورشید وجود دارد)، مشروبات الکلی و سیگار نام برد. این سه عامل سبب افزایش سرعت کاهش رنگدانه های روی سطح ماکولا، می شوند. اگر رفته رفته تعداد رنگدانه ها کاهش یابد چشم نیز دارای تیزبینی کمتری خواهد بود.

فرمول ۱: علیه بزرگ شدن قلب و علیه ادرار دردناک حاصل از مشکل بزرگ شدن خوش خیم پروستات

چه برای بزرگ شدن قلب و چه برای مشکل ادرار حاصل از بزرگ شدن خوش خیم پروستات، یک فرمول استفاده میشود. مهمترین نکته ای که باید در اینجا به آن دقت نمود این است که گوجه فرنگی های خریداری شده برای این منظور باید از بذور ترانسژنیک نبوده و در پرورش آنها هورمون به کار نرفته باشد. به مدت یکماه، هر شب یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب یک لیوان آب گوجه فرنگی تازه تهیه شده، نوشیده میشود.این فرمول آغازین یک ماهه، مهمترین بخش کار محسوب می شود. بعد از یک ماه، هفته ای دو الی سه بار به کار بردن این فرمول ادامه می یابد. در سایه استفاده از این فرمول از دیگر ویژگیهای مطرح شده برای گوجه فرنگی نیز همزمان بهره مند خواهید شد.

توجه

اگر پزشک داروهایی را برایتان تجویز کرده، حتما استفاده نمائید. فرمولهای ارائه شده را به عنوان یک کمکی استفاده نمائید. چیزی که در ابتدا باید بدانید این است که آیا به گیاه مورد استفاده آلرژی دارید یا نه. در این زمینه نظر پزشکتان را بپرسید. برای هر شکایت و مشکلی که داشته باشید بدون مراجعه به پزشک و به طور تشخیص بیماری نیست. خودسرانه با فرمول های کتاب شروع به مداوا ننمائید. هدف موضوعات مطرح شده در این کتاب، به هیچ وجه تشخیص بیماری نیست.

منبع: کتاب راهنمای سلامتی با گیاهان/ تالیف: پرفسور دکتر ابراهیم عدنان سراج اوغلو

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن