بیماریسلامت

۱۰ روش برای پیش گیری از سرطان سینه زنان

سعی داریم شما را با این بیماری شایع در زنان و 10 روش برای پیشگیری از آن بیشتر آشنا کنیم

آیا تا به حال شده که فکرِ سرطان سینه نگرانتان کرده باشد؟ آیا می دانید چه عواملی خطر ابتلا به این بیماری را تشدید می کنند؟ آیا روش های پیشگیری از سرطان سینه زنان را می شناسید؟

در این متن سعی داریم شما را با این بیماری شایع در زنان و ۱۰ روش برای پیشگیری از آن بیشترآشنا کنیم:

هر آنچه که خانم ها باید در مورد سرطان سینه بدانند

امروزه یکی از دغدغه ها و نگرانی های هر زنی، درگیری با بیماری وحشتناک سرطان سینه است، چون سینه های هر زنی بیانگر هویت و زیبایی او هستند. نویسنده و پزشک معروف مارگارت کومو، در کتاب خود به نام جهان بدون سرطان می گوید: زنان با تمامی فعالیت های روزانه خود مانند خوردن، ورزش کردن، آشامیدن و اجتناب از مواد شیمیایی سرطان زا مانند: پارابن و غیره… از زمان بیدار شدن از خواب صبحگاهی تا زمان به خواب رفتن شبانه، ژن هایی را در بدن که ممکن است به سرطان آلوده شوند، تحریک می کنند.

خانم ها برای پایین آوردن احتمال سرطان سینه زنان، در ابتدا باید ساختار سینه و بدن خود را بشناسند و درک بالایی از آن داشته باشند. سابقه این بیماری در خانواده پدر و مادری بسیار مهم می باشد، که باید از آن اطلاع کامل داشته باشند. با شناخت و کسب اطلاعات لازم در مورد این بیماری و راه های مبارزه با آن می توانید، احتمال مبتلا شدن را به طور چشمگیری پایین بیاورید.

راه های موثر در پیشگیری از سرطان سینه زنان

  1. آشنایی با ساختار سینه و تراکم آن

زمانی که برای ماموگرافی یا سونو گرافی سینه مراجعه می کنید، از رادیولوژیست نحوه چگونگی تراکم سینه های خود را بپرسید. تراکم بالا در بافت سینه ها به مرور با بالا رفتن سن کم می شود. اگر سینه ها متراکم نبوده و از تراکم پایینی برخوردار باشند، باید تحت نظر پزشک باشید و سینه ها مرتب مورد بازبینی قرار بگیرند. سینه هایی که بیشتر دارای  بافت چربی هستند، نسبت به سینه هایی که چربی کم تری دارند، ۶ برابر بیشتر احتمال مبتلا به سرطان را دارند. سعی کنید در صورت امکان برای کنترل سینه خود به مراکزی مراجعه کنید که مامو گرافی دیجیتال دارند، چون این دستگاه ها پیشرفته تر هستند و نسبت به دستگاه های سنتی کنتراست بیشتری دارند و تشخیص در آن ها سریع و دقیق تر می باشد.

  1. محافظت از بدن با ورزش

بنیاد سلامت زنان بیان می کند، خانم هایی که می خواهند از بدن خود در برابر این بیماری محافظت کنند لازم نیست که ورزش های خسته کننده و بسیار سنگین انجام دهند، بلکه انجام پیاده روی در طول هفته بین ۱۵/۱ ساعت تا ۵/۲ ساعت به طور سریع کافی است، احتمال ابتلا به سرطان سینه زنان در این افراد تا ۱۸ درصد کمتر از کسانی است که به ورزش کردن توجه نمی کنند. انجمن سرطان آمریکا می گوید که برای آنکه از ابتلا به این بیماری رهایی پیدا کنید، در هفته ۵/۲ ساعت ورزش با سرعت متوسط کافی است.

با ورزش کردن مواظب وزن خود باشید، اضافه وزن ناگهانی باعث بروز بسیاری از بیماری ها مانند سرطان سینه زنان می شود. استروژن یکی از عواملی است که با اضافه وزن در بدن زنان به سبب بروز چربی های اضافی، تشدید پیدا می کند. استروژن باعث تحریک رشد غیر عادی سلول ها شده و باعث بروز این بیماری خطرناک در بدن می شود. طی تحقیقاتی که توسط محققان انجام گرفته، مشخص شده که زنانی که مدام ورزش می کنند، در بدن آن ها نسبت استروژنی که باعث سرطان پستان میشود که استروژن بد نام دارد، به نسبت استروژن های خوب کمتر بوده، در نتیجه احتمال ابتلا به این بیماری در آنان کاهش پیدا می کند.

  1. بررسی سابقه سرطان سینه زنان در خانواده

سابقه پزشکی این بیماری را در خانواده خود ( بستگان درجه اول و درجه دوم) بررسی کنید.

این نوع از سرطان به خاطر جهش ژن از یک نسل به نسل دیگر در حدود ۵ تا ۱۰ درصد ارثی بوده و امکان دارد که انتقال پیدا کند. اگر سابقه پزشکی که مربوط به بستگان شما نگران کننده بود، به یک متخصص در امور ژنتیک مراجعه کنید.

بنیان‌گذار FORCE (افزایش توانایی رویارویی با خطر سرطان) درباره ژنتیک می گوید: مشاوران ژنتیک می‌توانند اطلاعاتی دقیقی را در مورد احتمال مبتلا شدن به سرطان سینه به شما بدهند، همچنین می‌توانند مناسب بودن یا نبودن آزمایش ژنتیک را برای شما تشخیص بدهند.

  1. سعی کنید کمتر در برابر تابش آزمایش های پزشکی قرار بگیرید

دستگاه های ماموگرافی، رادیو گرافی های دندان، حتی بازرسی های امنیتی در فرودگاه هم دارای تابش ها و اشعه هایی هستند که قرار گرفتن مدام در برابر آن ها سبب بروز بیماری سرطان می شود. دستگاه های ماموگرافی دارای تابش یونیزه می باشند که برای سلامتی مضر بوده و ممکن است باعث جهش DNA شود.

زنانی که از قبل به دلیل سرطان، رادیوگرافی قفسه‌ی سینه، برای بیماری هوچکین انجام داده‌اند، ممکن است سرطان آنان بیشتر تشدید شود. هر اندازه سن بیمار کمتر باشد، احتمال ابتلا به این بیماری خطرناک بیشتر است. در صورت تجویز رادیوگرافی توسط پزشک متخصص، حتما جویای دلیل آن باشید و بدون اطلاع و آگاهی این کار را انجام ندهید.

  1. کاهش استفاده از درمان های استروژن و پروستروژن

زنانی که از این نوع درمان های هورمونی استفاده می کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه در آن ها بیشتر است. این درمان ها برای یائسگی و گرگرفتگی تجویز شده و در صورت نبودن هیچ خطر جدی می توانید با مشورت پزشک و با دزهای پایین مصرف شوند.

  1. شیر دادن به نوزاد

با شیر دادن به نوزاد، بدن خود را از ابتلا به سرطان سینه ایمن کنید. دلیل ابتلا نشدن به این بیماری در دوران شیردهی، ترشح کمتر استروژن در سطح بدن به خاطر وارد نشدن به دوران قاعدگی است.

  1. مصرف مواد غذایی با کیفیت

در میوه و سبزیجات ترکیباتی به نام کارتنوئید وجود دارد، این ترکیبات بدن را در برابر بسیاری از بیماری ها علل خصوص سرطان محافظت می کنند. همچنین در کلم ماده ای به نام سولفورفان و ماده ای به نام لیکوپن در گوجه فرنگی وجو دارد که از زنان در برابر این بیماری محافظت می کند.

  1. چکاب به موقع و تشخیص زود هنگام

بنا بر توصیه انجمن سرطان ایالت متحده از سن ۴۰ سالگی به بالا ماموگرافی سالانه خود را با مشورت پزشک شروع کنید. با تشخیص زود هنگام این بیماری در مراحل اولیه درصد بهبود بالاتر است. همچنین می توانید با معاینه سینه خودتان به روش هایی که از پزشک یاد می گیرید، از تغییرات مربوط به بافت سینه مطلع شوید.

  1. انتخاب بهترین راه برای پیشگیری از سرطان سینه

کسانی که احتمالِ ابتلا به بیماری سرطان سینه را دارند، می توانند با انجام عمل ماستکتومی سینه، این احتمال مبتلا شدن را به شدت کاهش بدهند. آنجلینا جولی زمانی که متوجه شد همانند سایر خانواده خود جهش ژن دارد، بافت سینه خود را با استفاده از این عمل برداشت.

  1. پیشگیری از ابتلا دوباره نجات یافتگان از سرطان سینه

برای جلوگیری از ابتلا دوباره به سرطان سینه زنان ، فرد نجات یافته از این بیماری نباید ورزش کردن، تغذیع سالم و صحیح، حفظ وزن مناسب را فراموش کند. مصرف داروهایی مانند تاموکسیفون نیز باید به مدت ۵ تا ۱۰ سال برای جلوگیری از ابتلای دوباره به این بیماری مصرف شود. با مشورت پزشک متخصص نیز باید سونوگرافی و ام آرآی به روش های کنترل وضع بیمار اضافه شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن