سلامت

۱۰ روش ضد استرس سریع و آسان

در این نوشتار درباره ۱۰ روش ضد استرس سریع و آسان بحث می شود.

۱۰ روش ضد استرس سریع و آسان

در این نوشتار درباره ده روش ضد استرس سریع و آسان بحث می شود.
می دانیم زندگی پرمشغله است و این روزها انگار همه در حال دوندگی هستند، برای کار، تحصیل، رویدادهای خانوادگی، رسیدن به فرودگاه، آمدن از فرودگاه! ۱ ثانیه دست کشیدن از فعالیت‌ها می‌تواند دشوار باشد، به‌ویژه اگر همیشه فهرستی دارید که باید موارد آن را تیک بزنید.
اما چیزی که باید با آن کنار بیاییم استرس است. اگر کارها خیلی طول بکشد، یا ناگهان زیاد شود، به راحتی خودمان را در اوضاعی پراسترس می‌یابیم.
ما نیاز داریم زمانی برای مراقبت از خودمان و دفع استرس بیابیم. “دلسوزی برای خودمان یعنی دلسوزی برای دیگران.” – برنه براون
بنابراین حتی اگر هر روز با کمبود وقت مواجه هستید، وقتی احساس می‌کنید سطح حرارت در درون‌تان در حال بالا رفتن است، یکی از پیشنهادهایی را که در ادامه آمده‌است امتحان کنید و ببینید روزتان را بهتر می‌کند یا نه.

در ادامه ۵ روش ضد استرس سریع و آسان آمده است :

۱: یون‌های منفی

یون‌ها مولکول‌هایی هستند که به جریان خون‌تان نفوذ می‌کنند و به تولید سروتونین کمک می‌کنند. یون‌ها از طبیعت بار الکتریکی می‌گیرند (یون‌های منفی، که با یون‌های مثبت به درد نخور مقابله می‌کنند).
برای همین است که وقتی در هوای تازه تنفس می‌کنیم، یا کنار دریاچه یا دریا قدم می‌زنیم، احساس فوق‌العاده‌ای داریم. بیرون بزنید.
گاهی برای به‌دست آوردن چیزهای مثبت باید منفی‌ها را پیدا کنید!

۲: دویدن به مدت کوتاه

اندورفین‌تان را به تحرک وادارید. اگر تنها ۵ دقیقه زمان دارید، دور ساختمان آهسته بدوید. این انرژی منفی یا آشفتگی را، که به‌تدریج درون جسم‌تان انباشته شده‌است، رها می‌کند.

۳: بوسه

پژوهش‌ها نشان داده‌است احساسات خوب زیادی از طریق تماس انسانی، به‌ویژه یک بوسه‌ی خوب، آزاد می‌شود.
اگر می‌توانید از یک دوست آغوشی سریع یا بوسه‌ای بر گونه دریافت کنید، فوق‌العاده است؛ اگر می‌توانید کسی را پیدا کنید که شیفته‌ی او باشید، حتی بهتر است.
هورمون “عشق”، یعنی اکسیتوسین، وقتی از طریق بوسه ترشح می‌شود، می‌تواند به‌طور چشمگیر استرس را کاهش دهد. پاسخ آن عشق است.

۴: مرتب کردن

نظافت کنید. فضای منظم به معنی ذهن منظم است. اگر در طول روز اطراف‌تان به هم ریخته یا کثیف باشد، این می‌تواند به معنی اضطراب افزوده و غیرضروری باشد.
نظافت آسان‌ترین روش ضداسترس است که وجود دارد. می‌توانید خیلی نظافت کنید یا فقط کمی. این دست خودتان است.

۵: فریاد روشی ضد استرس

شاید دیوانگی به نظر برسد اما اگر بگذارید ناراحتی‌هایتان با یک فریاد قدیمی خوب خارج شود، می‌تواند فوق‌العاده باشد. ما اغلب به خاطر این‌که در مجاورت دیگران هستیم، میزان سر و صدا را در سطحی نسبتا بی‌آزار حفظ می‌کنیم.
برای همین اگر نمی‌توانید بدون این‌که آژیر پلیس به صدا در بیاید، فریادی رعب‌آور بزنید، جایی زیر آب پیدا کنید. لحظه‌ای در آب استخر، یا کنار دریا غوطه‌ور شوید یا فقط سرتان را در آب فرو ببرید.

۶: آواز بخوانید

زیر آواز بزنید! آواز هم مانند فریاد، رهایی کامل است. این کار از نظر هیجانی خیلی مفیدتر از آن است که آدم‌ها فکر می‌کنند. فراموش کنید کسی اطراف‌تان هست یا نه، و هر جا هستید فقط از عمق وجودتان آواز بخوانید.

۷: خلاف احساس‌تان عمل کنید

اگر به حدی استرس دارید که دچار هیجان‌های منفی شده‌اید، شاید دشوار به نظر برسد، اما سعی کنید بر خلاف آن‌چه احساس می‌کنید عمل کنید.
آیا احساس خشم و فریاد می‌کنید؟ نفس بکشید، دست بدهید و لبخند بزنید.
احساس می‌کنید می‌خواهید سر فرزندتان داد بزنید؟ نفس بکشید و بعد به گرمی با او صحبت کنید.
هرچه بیش‌تر این را تمرین کنید، آسان‌تر می‌شود. این کار سطح‌تان استرس‌تان را نیز کاهش می‌دهد، و نسبت به خودتان احساس غرور می‌کنید.

۸: عقب‌نشینی کنید

به معنی واقعی کلمه عقب‌نشینی کنید. قدم بیرون بگذارید. هر جایی قدم بگذارید اما به سوی اوضاعی که استرس‌تان را تشدید می‌کند، نروید. ۵ دقیقه به خودتان وقت بدهید. هدف‌تان را به یاد بیاورید. دوباره سعی کنید.

۹: به هیجان‌هایتان “ایست” بدهید

افکارمان می‌تواند با قطاری مارپیچ ما را به شهر دیوانگی ببرد. این افکار مانند رعد و برق حرکت هستند، و اغلب قبل از این‌که متوجه شویم از ناکجاآباد سر در می‌آوریم.
وقتی احساس می‌کنید این اتفاق دارد می‌افتد، وقتی پی‌می‌برید افکارتان به‌طور خطرناک در حال تغییر است، دست‌هایتان را بالا بیاورید و واقعا بگویید “ایست”. این کار سرعت این فرآیند را کند می‌کند و به شما زمان می‌دهد دوباره ارزیابی کنید. قطار افکارتان در مسیرش متوقف می‌شود.

۱۰: خودتان را خنک کنید

به معنی واقعی کلمه خودتان را خنک کنید. اگر حرارت‌تان در حال بالا رفتن است، و سوزش استرس را حس می‌کنید، برای ۵ دقیقه وارد یخچال یا فریزر شوید و چند نفس عمیق بکشید.
اگر یخچالی ندارید که به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد، دوش آب سرد کفایت می‌کند.
فقط خیلی طولش ندهید- شما می‌خواهید خنک شوید، اما نمی‌خواهید منجمد شوید!

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن