سلامت

۸ توصیه تابستانی به آنهایی که زیاد جوش می‌زنند

پوست صورت برخی افراد خشک و پوست برخی دیگر چرب است؛ اما گروه سومی هم وجود دارند

چگونه جوش نزنیم؟

پوست صورت برخی افراد خشک و پوست برخی دیگر چرب است؛ اما گروه سومی هم وجود دارند که پوست صورتشان ترکیبی از چرب و خشک است. اصطلاحاً به این نوع از پوست‌ها، پوست (مختلط) می‌گویند. افرادی که پوست صورتشان مختلط است، دارای یک ناحیه T مانند در صورتشان هستند. این ناحیه T که شامل پیشانی، بینی و چانه می‌شود، حالت چرب دارد و سایر قسمت‌های صورت این افراد مانند گونه‌ها و اطراف لب حالت خشکی دارند.

ازاین‌رو، مراقبت از پوست و انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب برای چنین افرادی، کمی دشوارتر از سایر افراد است. معمولاً افراد دارای پوست مختلط در فصل تابستان به دلیل افزایش تعریق و بالا رفتن احتمال چرب شدن و جوش زدن پوست در ناحیه T با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوند. در ادامه این مطلب به نکات طلایی و کاربردی برای افراد دارای پوست مختلط در فصل تابستان اشاره می‌کنیم.

۱- آب کافی بنوشید

یکی از مهم‌ترین توصیه‌های پوستی به افراد دارای پوست‌های مختلط این است که به‌هیچ‌عنوان اجازه کم آب شدن بدن را در فصل تابستان ندهند. کم‌آبی بدن و به هم خوردن تعادل بین آب و الکترولیت‌ها شدیداً بر شرایط پوست صورت این افراد تأثیر منفی می‌گذارد و اوضاع آن‌ها را بدتر می‌کند. بهتر است این افراد در فصل تابستان، حداقل ۸ لیوان آب و سه وعده سبزیجات مصرف کنند.

۲- از کرم‌های حاوی ویتامین A کمک بگیرید

ویتامین‌ A، یکی از آنتی‌اکسیدان‌های بسیار قوی برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد و آکنه‌های باکتریایی است. علاوه بر این استفاده از این ویتامین می‌تواند از بین رفتن سلول‌های مرده پوستی و ایجاد شادابی در پوست کمک کند. به همین دلیل هم به افراد دارای پوست مختلط توصیه می‌شود در فصل تابستان، استفاده شبانه از کرم‌های مرطوب‌کننده حاوی ویتامین A را فراموش نکنند. این کرم‌ها می‌توانند برای ایجاد سلامت و شادابی کل پوست صورت مورداستفاده قرار بگیرند.

۳- دور تونرها خط بکشید

معمولاً بیشتر تونرهای پوستی حاوی روغن یا الکل هستند. الکل موجود در تونر ها می‌تواند باعث تحریک قسمت‌های خشک پوست صورت شود و چربی موجود در آن‌ها هم شرایط ناحیه‌ای T را بدتر کند. ازاین‌رو، به افراد دارای پوست مختلط توصیه می‌شود یا دور مصرف تونر ها را در فصل تابستان خط بکشند یا از دو نوع تونر برای پوست صورت استفاده کنند بهتر است این افراد، تونرهای حاوی الکل را برای ناحیه T صورت مورداستفاده قرار دهند و تونر‌های چربی را در قسمت‌هایی مانند گونه‌ها و اطراف لب‌ها استفاده کنند.

۴- پاک‌کننده مناسب برای پوست انتخاب کنید

اگر بیش‌ازاندازه به‌سلامت پوستتان اهمیت می‌دهید و دوست دارید پوست شادابی داشته باشید، می‌توانید از پاک‌کننده‌های ژل‌مانند که حاوی دانه‌های آب‌رسان به پوست هستند، برای شستشوی پوست خود در فصل تابستان کمک بگیرید. ژل‌های پاک‌کننده، علاوه بر اینکه جلوی چرب شدن بیش‌ازاندازه پوست و ایجاد آکنه در ناحیه T را می‌گیرند، به دلیل داشتن دانه‌های ریز آب‌رسان باعث پیشگیری از خشکی پوست صورت در قسمت‌های گونه‌ها و اطراف دهان می‌شود. درصورتی‌که پوست ناحیه T صورت شما بیش‌ازاندازه چرب است، می‌توانید از پن‌های آنتی باکتریال فقط برای شستشوی این قسمت از پوست در فصل تابستان کمک بگیرید.

۵- پوست را با آب ولرم بشویید

شستن پوست صورت با آب گرم باعث تحریک تولید چربی بیشتری در ناحیه T و تشدید خشکی پوست در سایر قسمت‌های پوست صورت در افراد دارای پوست مختلط می‌شود. اصرار به شستن صورت با آب بیش‌ازاندازه گرم می‌تواند پوسته‌پوسته شدن اطراف لب‌ها و گونه‌ها را برای افرادی که پوست مختلط دارند، در پی داشته باشد و آنها را با خارش و التهاب شدید پوستی مواجه کند. ازاین‌رو، به چنین افرادی توصیه می‌شود حداقل ۳ نوبت در روزهای گرم تابستانی، پوست صورت را با آب بشویند و پس از خشک شدن پوست، قسمت‌های خشک صورت را با یک مرطوب‌کننده بر پایه آب ماساژ دهند. استفاده از اسپری آب برای خنک و شاداب نگه‌داشتن پوست صورت این افراد در فصل تابستان، کمک خوبی برای بهبود شرایط پوستی‌شان خواهد بود.

۶- استفاده از لایه‌بردار مناسب فراموش نشود

تعریق بیش‌ازاندازه ناحیه T صورت در افراد دارای پوست‌های مختلط در فصل تابستان، باعث تشدید آکنه‌های پوستی در این قسمت از پوست صورت می‌شود. ازاین‌رو، معمولاً به چنین افرادی توصیه می‌شود برای پیش‌گیری از تشدید جوش‌های صورت در ناحیه T، حداقل ۲ بار در هفته با کمک صابون‌ها یا ژل‌های اسکراب، چربی اضافه و پوست‌های مرده را از ناحیه T جدا کنند. به عبارت ساده‌تر، ۲ بار لایه‌برداری ملایم در هفته به این افراد در فصل تابستان توصیه می‌شود.

۷- افتر شیو حاوی الکل استفاده نکنید

آقایان معمولاً در فصل تابستان و به دلیل تعریق‌های بیشتر پوستی در ناحیه صورت، اقدام به اصلاح روزانه موهای صورت خود می‌کنند. تکرار روزانه این کار و استفاده مداوم از افتر شیو های حاوی الکل می‌تواند پوست صورت مردانی که پوست مختلطی دارند را شدیدا تحریک کند و باعث تشدید خشکی، خارش و پوسته ریزی در قسمت‌هایی از پوست مانند گونه‌ها شود. ازاین‌رو، به این آقایان توصیه می‌شود در فصل تابستان بعد از اصلاح موهای صورت، ابتدا باکمی اسپری آب پوستشان را مرطوب کنند و سپس از کرم‌های مرطوب‌کننده بر پایه آب برای نرم کردن پوست خود کمک بگیرند.

۸- کرم ضد آفتاب بدون چربی استفاده کنید

بهتر است افراد دارای پوست‌های مختلط در فصل تابستان همواره از کرم‌های ضد آفتاب بدون چربی استفاده کنند تا مشکلات پوستی‌شان تشدید نشود این افراد می‌توانند قبل از مصرف کرم ضد آفتاب کمی کرم نرم‌کننده روی گونه‌ها و اطراف لب‌های خود ماساژ دهند.

منبع:WebMD

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن