دمنوش گیاهی

بابونه | فواید و خواص درمانی آن

 خواص درمانی بابونه

خصوصیات بابونه:

  • علیه سینوزیت
  • خاصیت ضد افسردگی برای دوران عادت ماهانه خانم ها
  • روشن کننده رنگ مو
  • محافظ لثه ها

بابونه

 برعلیه سینوزیت

گیاه بابونه برای کسانی که مشکل سینوزیت دارند یک راه حل عالی است. انجام فرمول آن بسیار ساده است. سال هاست که این فرمول برای افراد مبتلا به سینوزیت توصیه می شود.
برای استفاده از بابونه برعلیه سینوزیت، می توانید این گیاه را از عطاری ها، داروخانه ها و یا فروشگاه ها تهیه کنید، اما چیزی که در فروشگاه ها به نام چای بابونه به صورت بسته بندی به فروش می رسد ممکن است زیاد مفید واقع نشود. تهیه بابونه به صورت  فله از عطاری ها هم ارزان تر و هم مفیدتر است.

خاصیت ضد افسردگی برای دوران عادت ماهانه

بسیاری از خانم ها در دوران عادت ماهانه افسرده اند. در طی این دوران هر روز یک لیوان چای بابونه را بعد از غذا دم کرده و استفاده نمائید. برای وضعیت افسردگی کمک بزرگی خواهد بود.
بابونه گیاهی است که خصوصا برای مشکلات و افسردگی خانم ها در دوران عادت ماهانه آفریده شده است.

خاصیت ضدزخم

کسانی که ناراحتی زخم معده دارند می توانند از بابونه به عنوان چای گیاهی به راحتی استفاده کنند. بخصوص ماده آلفا- بیس أبولول موجود در گل های گیاه بابونه خاصیت ضدزخم دارد.
این ماده در عین حال دارای ویژگی ضدسوزش معده هم هست. ماده آزولن موجود در برگ ها و ساقه های این گیاه علیه زخم معده تأثیر دارد.
بخصوص ماده آپیگنین موجود در برگ ها و ساقه های بابونه دشتی، یکی از مواد مؤثر فراوانی است که در بابونه علیه حالت افسردگی خانم ها در دوران عادت ماهانه وجود دارد.

خاصیت پاکسازی کبد

ماده هرنیارین که محافظ کبد است یکی از مواد مؤثر تیپیک موجود در بابونه دشتی است علاوه بر این، نقش آن در پاکسازی کبد از اسید سیناپیک منشا می گیرد.
نوشیدن هر از چند گاه چای بابونه می‌تواند نقش مؤثری در فعالیت سالم تر کبد و پاکسازی کبد داشته باشد.

 آیا می خواهید صاحب لثه های سالمی باشید؟

۴-۵ گرم بابونه دشتی (وحشی) را در یک‌لیوان آب به مدت پنج دقیقه بر روی آتش ملایم دم‌کنید. آبکشی نمائید.
بعد از ولرم شدن، مسواکتان را به آن آغشته نمائید و دندان‌هایتان را مسواک بزنید(قبل از اینکه با خمیردندان مسواک)نمائید.
گاهی هم لثه هایتان را بدون وارد کردن فشار و آرام آرام مسواک بزنید.
این چای بابونه که دم کرده اید برای استفاده یکبار شماست.
انجام این عمل، یکی دوبار در ماه کافی خواهد بود.

 فرمول ۱: علیه سینوزیت

در یک قابلمه حدود نیم لیتر آب را به نقطه جوش بیاورید، ۲ قاشق مرباخوری از بابونه خشک شده را به آبی که آرام آرام در حال جوشیدن است بیفزائید. در حالیکه روی سرتان حوله‌ای کشیده‌اید با بخار آن بخور نمائید و از راه بینی تنفس نمائید. برخی اوقات هم از دهانتان تنفس نمائید. این کار را به مدت ۵ دقیقه ادامه دهید بعد از این ۵ دقیقه نیم ساعت فاصله دهید و بعد دوباره ۵ دقیقه به همان ترتیب در حالیکه روی سرتان حوله پیچیده‌اید این عمل را تکرار کنید.

فردا نه پس فردای آن روز این دستورالعمل را دوباره تکرار نمائید یعنی ۵ دقیقه بخور، نیم ساعت استراحت و دوباره ۵ دقیقه بخور. از روزی که جریان ترشحات آغاز میشود به مدت سه روز فاصله دهید. در برخی افراد در همان ۵ دقیقه اول روز اول ترشحات آغاز میشود. در برخی افراد دیگر از روز دوم به بعد ترشحات آغاز می‌شود. بعد از اینکه به حد کافی احساس راحتی کردید. در طی زمان، هر از چندگاهی دوباره این دستورالعمل را اجرا نمائید.

فرمول ۲: علیه حالت افسردگی خانم ها در دوران عادت ماهانه

در طی دوران عادت ماهانه، نوشیدن یک لیوان دم کرده چای بابونه باشکم پر، به رفع حالت افسردگی، در حد زیادی کمک خواهد کرد.
اگر سه روز قبل از شروع عادت ماهانه نوشیدن این چای آغاز شود خیلی مؤثرتر خواهد بود.
نکته قابل توجه در اعمال این فرمول این است که این چای باید با شکم سیر نوشیده شود.
نیم ساعت بعد از غذا (ناهار یا شام) بهترین زمان برای نوشیدن این چای است.

توجه

اگر پزشک داروهایی را برایتان تجویز کرده، حتمأ استفاده نمائید. فرمول های ارائه شده را به عنوان یک کمکی استفاده نمائید. چیزی که در ابتدا باید بدانید این است که آیا به گیاه مورد استفاده آلرژی دارید یا نه. در این زمینه نظر پزشکتان را بپرسید.

منبع: کتاب راهنمای سلامتی با گیاهان

تالیف: پرفسور دکتر ابراهیم عدنان سراج اوغلو

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا