سلامت

جوانه گندم , خواص فرا سودمند جوانه گندم را بشناسیم

جوانه گندم

جوانه گندم

خواص فرا سودمند جوانه گندم

گندم یکی از غلات استراتژیک است، که مواد مغذی به غیر از نشاسته در جوانه متمرکز بوده و همراه با سبوس و آندوسپرم است. جوانه در آسیاب گندم حذف می شود. جوانه تنها ۵/۲ درصد از وزن دانه گندم را شامل می شود، با این حال، حاوی پروتئین، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی است.

مواد استخراج شده از جوانه  شامل ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها می باشد که با هزینه نسبتا پایینی قابل استخراج از جوانه می باشند. جوانه گندم منبع خوبی از فیبر غذایی می باشد که می تواند به پیشگیری و درمان برخی از اختلالات گوارشی کمک نماید.
از مزایای روغن جوانه گندم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • مقدار ویتامین E بالا
  • اسید چرب اشباع نشده
  • استفاده بعنوان ماده افزودنی در مواد غذایی
  • کاربرد در محصولات آرایشی و بهداشتی طبیعی

جوانه گندم

محصولی جانبی صنعت آسیاب گندم می باشد که به عنوان یک غذای سالم توصیه شده است، کاربرد جوانه گندم در تهیه محصولات غذایی به دلیل وجود چربی های غیر اشباع و فعالیت آنزیمی ( لیپاز ) بالا و در نتیجه ماندگاری بسیار کوتاه (چند روز تا هفته) آن در دمای محیط، محدود می باشد، محققان عقیده دارند که توانایی جوانه  در کاهش کلسترول، جلوگیری از سرطان روده بزرگ، کمک به کاهش یبوست و مشکلات هاضمه حایز اهمیت است.

پروتئین ها

از لحاظ ارزش غذایی، پروتئین آن همردیف با پروتئین های حیوانی است. در مقایسه با پروتئین تخم مرغ، پروتئین های آن دارای تعادل نسبی مطلوبی از نظر اسیدهای آمینه برخوردار می باشد. پروتئین های جوانه گندم غنی از ۱۷ اسید آمینه، به ویژه اسید آمینه های ضروری است که از اسیدهای آمینه ضروری آن می توان به لیزین، متیونین، ترئونین اشاره کرد. برخلاف گندم که از لحاظ اسید آمینه لیزین فقیر است، جوانه در حدود ۵/۶-۵/۵ درصد لیزین دارد که حدود ۲ برابر بیشتر از لیزین گندم معمولی است.

فیبر

جوانه دارای فیبر بالا و حدود ۱ گرم فیبر در هر قاشق غذاخوری است. رژیم غذایی سرشار از فیبر، در تنظیم عملکرد روده ها (به عنوان مثال کاهش یبوست) می تواند مفید باشد.

ویتامین ها

جوانه گندم حاوی ریبوفلاوین، تیامین، ویتامین E و مواد معدنی مانند روی، مس، آهن و منیزیم است.

جوانه، تب بر، آرام بخش، ضد خشکی پوست است.

جوانه غنی از ویتامین های گروه B است که برای سوخت و ساز بدن و کاهش استرس مفید است.

مصرف جوانه گندم در دوره بارداری ممکن است سبب حفظ ریزمغذی های ارزشمندی مثل آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم و نیتروژن شود.

چربی ها

جوانه گندم حاوی روغن بالایی می باشد. روغن آن منبع بسیار مفیدی از اسیدهای چرب اشباع نشده است. به طور کلی انواع چربی های موجود در روغن جوانه گندم، در مقایسه با چربی هایی مانند کره و یا گوشت، ارزشمندتر هستند. یکی دیگر از مزایای تغذیه ای که در روغن جوانه گندم وجود دارد عدم وجود کلسترول است. روغن استخراج شده از جوانه گندم منبع:

  • آلفا لینولنیک اسید
  • عامل ضدالتهاب
  • تقویت سیستم ایمنی
  • محافظ در برابر بیماری قلبی
  • حاوی اسید اولئیک

بنابراین بر چربی خون و سلامت قلب دارای اثرات مثبتی هستند.

خواص جوانه گندم

آگلوتنین جوانه  به عنوان ترکیب آنتی بادی تاثیرات مثبتی در جهت پیشگیری در برابر تشکیل تومور در بدن دارد می تواند به عنوان یک دارو مورد استفاده قرار گیرد. تأثیر استفاده از جوانه گندم بر روی میزان کلسترول خون مورد بررسی قرار گرفته است و نشان داده شده که استفاده از آن سبب کاهش چشمگیری در محتوای کلسترول خون می شود.

مصرف غلات به خصوص سبوس و جوانه گندم سبب کاهش خطر ابتلاء به بیماری های قلبی و عروقی می گردد.
اثرات محافظت کنندگی در برابر بیماری عضلانی توسط مکمل های رژیمی حاوی جوانه نیز مورد بررسی قرار گرفته که استفاده از آن حاوی آنتی اکسیدانت توکوفرول (ویتامین E) می تواند در پیشگیری و درمان ضعف های عضلانی مفید واقع گردد.

نتیجه گیری: مطالعات نشان میدهد که استفاده از مکمل های غذایی مثل جوانه گندم به عنوان یک منبع ارزشمند و پروتئینی مؤثر در جهت افزایش رشد مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از آن سبب کاهش در محتوای کلسترول خون گردیده است. در نتیجه سبب کاهش خطر ابتلاء به بیماری های قلبی و عروقی گردد. همچنین اثرات محافظت کنندگی مکمل های رژیمی حاوی جوانه گندم در برابر بیماری عضلانی مورد بررسی قرار گرفته و مشخص گردیده که استفاده از آن حاوی آنتی اکسیدان توکوفرول، می تواند در پیشگیری و درمان ضعف های عضلانی مفید واقع گردد.

منبع: ماهنامه دنیای تغذیه

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا