بیماری

چاقی ؛ بیماری های مرتبط با چاقی و کدام گروه از بیماری ها با چاقی در ارتباط هستند؟

بیماری های مرتبط با چاقی

بیماری های مرتبط با چاقی

کدام گروه از بیماری ها با چاقی در ارتباط هستند؟

چاقی یکی از بزرگترین عوامل خطر برای بیماری زایی و مرگ و میر است. عوارض چاقی بسیار وسیع هستند. در ادامه با مهم ترین بیماری های مرتبط با چاقی آشنا خواهید شد.

۱٫ سرطان‌ها

احتمال ابتلا به بعضی سرطان ها در افراد چاق نسبت به افراد لاغر بیشتر است. یکی از این سرطان‌ها، سرطان پستان به خصوص در سنین بعد از یائسگی است و نیز سرطان های زیر:

 • سرطان روده بزرگ
 • سرطان مری از نوع آدنوکارسینوم
 • سرطان کیسه صفرا
 • سرطان کلیه
 • سرطان لوزالمعده
 • سرطان های تیروئید
 • سرطان لایه پوشاننده رحم (آندومتر)

۲. بیماری های دستگاه تنفسی

آپنه انسدادی یا وقفه تنفسی حین خواب از گروه بیماری های تنفسی مرتبط با چاقی است، به خصوص در افرادی که گردن کوتاه و چانه کوچکی دارند. این افراد حین خواب به واسطه چاقی به طور مکرر دچار انسداد در مجاری هوایی می شوند و نمی توانند خواب با کیفیتی داشته باشند. آپنه انسدادی با عوارض متعددی همراه است. این بیماری باعث ایجاد حس خواب آلودگی در طول روز، خستگی مزمن و استرس های روانی می شود. همچنین احتمال ابتلا به بیماری فشار خون، دیابت، کبد چرب و سکته های قلبی و مغزی را افزایش میدهد.

علاوه بر وقفه تنفسی حین خواب، افراد چاق در زمان بیداری نیز تلاش تنفسی کمتری دارند. دستگاه تنفسی در حالت طبیعی به میزان دی اکسید کربن موجود در خون واکنش نشان می دهد و نسبت به آن، تلاش تنفسی را بیشتر می کند تا این گاز را از بدن دفع کند. مرکز تنفسی در مغز افراد چاق در چنین وضعیتی به خوبی پاسخ نمی دهد. در نتیجه این افراد اغلب دچار اختلال در تعادل گازهای موجود در خون هستند. بیماری آسم نیز در افراد چاق شیوع بیشتری دارد.

٣. دیابت

دیابت یکی از مهم ترین اختلالات دستگاه غدد و متابولیسم است که با چاقی ارتباط دارد. ارتباط بین کنترل قند خون و وزن بدن به قدری پررنگ است که می توان با روش های کاهش وزن مثل رژیمهای غذایی، تحرک و ورزش منظم و جراحی های چاقی (در افراد با توده بدنی بالای ۳۵) نیاز به داروهای قند را کاهش داد و حتی برطرف کرد.

۴. فشارخون و بیماریهای قلبی- عروقی

فشارخون و اختلالات چربی خون از دیگر بیماری هایی هستند که با چاقی و اضافه وزن ارتباط پررنگ دارند، به طور کلی، افراد چاق مستعد ابتلا به نشانگان متابولیک هستند. این نشانگان از ۵ جزء تشکیل می شود؛ فشار خون بالا، اختلال قند خون، کاهش چربی مفید خون، افزایش تری گلیسیرید و چاقی شکمی. احتمال لخته شدن خون در پاها (ترومبوز وریدهای عمقی) و حوادث قلبی- عروقی مثل سکته های قلبی و مغزی نیز در افراد چاق بیشتر است.

۵. بیماریهای دستگاه گوارش و کبد

 • یکی از بیماریهای گوارشی مرتبط با چاقی، ریفلاکس یا برگشت اسید معده به مری است.
 • ریفلاکس با عوارض زیادی مثل احساس ناراحتی و سوزش سردل همراه است.
 • شیوع بالای سرطان مری در افراد چاق می تواند با تکرر ریفلاکس نیز مرتبط باشد.
 • یکی از اولین اقدامات برای درمان ریفلاکس، توصیه به کاهش وزن است.

چاقی با بیماری کبد چرب نیز رابطه نزدیکی دارد بهترین راه بر درمان کبد چرب کاهش وزن است. در واقع در داروهای مختلف در بهبود کبد چرب هنوز به اثبات نرسیده، در حالی که تاثیر کاهش وزن در بهبود این بیماری اثبات شده است. علاوه بر اینها افراد چاق بیشتر دچار سنگهای کیسه صفرا مبتلا می شوند.

۶٫ بیماریهای دستگاه اسکلتی- عضلانی

کمردرد به خصوص در ناحیه انتهایی ستون فقرات، یکی از بیماریهای دستگاه اسکلتی- عضلانی است که با چاقی ارتباط واضح دارد. این درد معمولا با کاهش وزن بهبود می یابد. آرتروز و چاقی نیز با یکدیگر در ارتباط هستند چاقی نه تنها احتمال بروز آرتروز در مفاصل تحمل کننده وزن مثل مفصل زانو را افزایش می دهد، بلکه احتمال بروز آرتروز در سایر مفاصل مثل مفاصل انگشتان دست را هم بالا می برد نقرس یکی دیگر از بیماری هایی است که با چاقی افزایش شیوع پیدا می کند. در این بیماری، رسوب کریستال های اسید اوریک در فضای بین مفصلی موجب بروز درد شدید، به خصوص در ناحیه مفصل اول شست پا می شود.

۷٫ بیماری های پوستی

احتمال بروز التهاب و عفونت های پوستی در محل چین خوردگی های پوست مثل ناحیه زیر شکم، کشاله ران، زیر سینه ها و… در افراد چاق بیشتر است. از طرفی دیده شده این افراد بعد از جراحی بیشتر دچار عفونت در محل زخم جراحی می شوند. در واقع زخم های پوستی در افراد چاق دیرتر بهبود می یابند.

۸٫ بیماری‌های دستگاه ایمنی

یکی دیگر از عوارض چاقی، اختلال در سیستم ایمنی بدن است. نتایج مطالعات نشان داده اند افراد چاق، به خصوص کودکان چاق سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و مستعد ابتلا به انواع عفونتها مثل عفونت ادراری، عفونت محل زخم و… هستند. در بحث پیشگیری از بیماریها نیز دیده شده این افراد پاسخ کمتری نسبت به واکسن نشان می دهند. در سال ۲۰۰۹ میلادی طی دوران شیوع آنفلوانزای H1N1 هم آمار مرگ و میر در افراد چاق بیشتر گزارش شد.

۹٫ بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی

بی اختیاری ادرار از گروه بیماری های دستگاه ادراری است که در افراد چاق بیشتر دیده می شود. اضافه وزن، توانایی در تولید مثل را نیز مختل می کند. یکی از شایع ترین و شناخته شده ترین بیماری های مرتبط با چاقی که می تواند باعث اختلال در باروری خانم ها شود، تخمدان پلی کیستیک است. در نشانگان تخمدان پلی کیستیک، تخمک گذاری مختل می شود. به همین دلیل این بیماری در لفظ عامیانه، «تنبلی تخمدان» نیز نام دارد.

کاهش وزن یکی از بهترین و موثرترین روش های درمان تخمدان پلی کیستیک است. قدرت باروری در این بیماران با کاهش وزن تا حد چشمگیری بهبود می یابد. در آقایان تیز توانایی جنسی با وزن در ارتباط است. چاقی به تنهایی یا به واسطه ایجاد بیماری هایی مثل فشار خون، دیابت و چربی خون باعث کاهش توانایی باروری در مردان می شود.

۱۰. بیماری های اعصاب و روان

احتمال بروز بیماری های مربوط به حیطه اعصاب و روان در افراد چاق بیشتر است. مثل:

 • اختلالات اضطرابی
 • انواع فوبیا
 • اختلالات وسواسی
 • افسردگی
 • کمبود اعتماد به نفس و….

منبع: هفته نامه سلامت

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا