بیماری

گل مژه چشم؛ علل، علائم، پیشگیری و راه های درمان آن

گل مژه

گل مژه (stye یا hordeolum)، نوعی توده متورم، حساس، دردناک و قرمز رنگ است که در نزدیکی لبه پلک ایجاد می شود. گل‌مژه بیماری شایعی است و در حقیقت می توان آن را آبسه کوچکی دانست که در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه ها یا غدد ترشح کننده چربی پلک ایجاد می شود. تماس دست آلوده با چشم (به ویژه اگر با ترشحات بینی آلوده شده باشد) و التهاب لبه پلک (بلفاریت) می تواند باعث ایجاد گل مژه شود.

علائم گل مژه عبارتند از:

  • احساس سنگینی و درد پلک
  • ایجاد توده برجسته قرمز و دردناک در لبه پلک
  • سوزش و خارش و اشک ریزش
  • گاهی خروج چرک از ناحیه گل مژه
  • تاری دید (در گل مژه های بزرگی که بر قرنیه فشار وارد می آورند و موجب آستیگماتیسم می شوند).

درمان های مرسوم

اکثر گل‌مژه ها طی چند روز به تدریج بهبود می یابند و مشکلی ایجاد نمی کنند. استفاده از کمپرس گرم در چند روز اول باعث تسکین درد می شود و ممکن است به خارج شدن ترشحات چرکی گل‌مژه و بهبود آن بیانجامد.

توجه

هرگز سعی نکنید گل‌مژه را به زور تخلیه نمایید زیرا این کار ممکن است موجب انتشار عفونت به بافت های مجاور و یا حتی مغز شود.

در گل‌مژه های مقاوم، چشم پزشک پس از ریختن قطره بی حسی در چشم و بی حسی نمودن پلک با یک جراحی کوچک، گل‌مژه را از سمت پشت پلک تخلیه می کند. استفاده از قطره های آنتی بیوتیک یا آنتی بیوتیک های خوراکی در گل مژه بی فایده است ولی در بچه های کوچک یا افراد مبتلا به گل مژه شدید و ملتهب ممکن است چشم پزشک برای پیشگیری از انتشار عفونت به سایر قسمت های پلک و بخش های مجاور، آنتی بیوتیک تجویز نماید.

پیشگیری

عدم تماس دست آلوده با چشم.

رعایت بهداشت پلک و شستشوی منظم پلکها با آب ولرم یا شستشوی لبه پلک با شامپو بچه رقیق شده میتواند از عود بیماری جلوگیری نماید.

پرسش و پاسخ

  • گل مژه مکرر در چه مواردی بروز می کند؟

گاهی بعضی از بیماری های جدی پلک ها (مثل تومورها) به شکل گل‌مژه های مکرر تظاهر میکنند و در برخی موارد نیز بیماری های چشمی مانند التهاب لبه پلک (بلفاریت) یا مشکلات غدد ترشح کننده چربی باعث بروز گل‌مژه مکرر می شوند.

منبع: کتاب راهنمای جامع سلامت در خانواده

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا