بیماری

بیماری فصل سرما را بشناسید و بدانید کدام بیماری بیشتر به سراغ شما می آید؟

بیماری فصل سرما

بیماری فصل سرما

۱۵ بیماری فصل سرما

اگرچه گروهی از افراد تمام سال را در انتظار فصل سرما، هوای برفی و تفریحات زمستانی می گذرانند، بعضی دیگر از رسیدن آن بیزارند. چرا که پایین آمدن دمای هوا برای آنها همراه با مشکلات زیر است:

 • تشدید درد
 • خارش و ناراحتی های جسمانی
 • گاهی ناراحتی های روانی

برخلاف تصور عموم، سرماخوردگی و آنفلوانزا تنها بیماری هایی نیستند که در فصل های سرد افزایش شیوع پیدا می کنند ، بلکه طیف وسیعی از بیماری های دیگر از آسم و آرتروز گرفته تا سکته های قلبی و مغزی نیز با سرد شدن و کاهش رطوبت هوا شدت می یابند.

این مقاله شما را با چندین بیماری فصل سرما و راهکارهای ساده برای پیشگیری از تشدید علائم آنها آشنا می کند.

۱٫ آسم

دهان و بینی خود را با شال بپوشانید!

آسم نوعی بیماری التهابی و مزمن است که بر اثر آن، لایه پوشاننده مجاری هوایی در ریه متورم می شود و جریان هوا را محدود می کند. مبتلایان به این بیماری مجاری هوایی بسیار حساسی دارند که تقریبا همیشه قرمز و ملتهب است. ریه این افراد نسبت به عوامل مختلف زیر حساس است وممکن است در اثر آنها دچار حمله آسم شود. از جمله:

 • آلودگی ها
 • گردوغبار
 • موی حیوانات به خصوص گربه ها
 • بعضی داروها مثل آسپیرین
 • تغییرات دمایی
 • تنفس هوای سرد
 • دود سیگار
 • عفونت های تنفسی
 • استرس
 • اضطراب و ورزش

در این حمله ها، راههای هوایی تنگ تر می شوند و ترشح مخاط غلیظ و چسبنده افزایش می یابد. درنتیجه فرد در تنفس با مشکل مواجه می شود. افراد مبتلا به آسم در فصل زمستان معمولا با مشکلات بیشتری مواجه هستند. آسم یک بیماری سرما است آن را جدی بگیرید.

هوای سرد، باران و باد از یک سو و ماندن در محیط های بسته و مواجهه با عوامل حساسیت زا مثل گرد و غبار و موی حیوانات از سوی دیگر می تواند علائم این افراد را تشدید کند. برای پیشگیری از این وضعیت نکات زیر را رعایت فرمایید:

 1. حتما داروهای خود را به موقع مصرف کنید.
 2. روزهای خیلی سرد را در خانه بگذرانید.
 3. اگر قصد بیرون رفتن دارید باید دهان و بینی خود را با شال بپوشانید تا هوای تنفسی را گرم و مرطوب نگه دارید.
 4. فعالیت های ورزشی را نیز بهتر است در محیطهای سربسته انجام دهید و اسپری و داروهایتان را در دسترس بگذارید.

برای آگاهی بیشتر از عوامل تحریکی حمله های آسم می توانید تست حساسیت انجام دهید تا با دوری از آنها در کنترل بهتر علائم خود موفقیت بیشتری داشته باشید.

۲٫ آرتروز

در استخر آب گرم شنا کنید: آرتروز به معنای التهاب، تورم، درد و اختلال در حرکت و فعالیت مفاصل بدن است. این بیماری در اغلب موارد مزمن است و می تواند در عوامل ژنتیکی ریشه داشته باشد. بیماری آرتروز به تدریج باعث از بین رفتن غضروف محافظ روی مفاصل در انتهای استخوان ها می شود. در این شرایطی استخوان ها به یکدیگر ساییده می شود و مفاصل آسیب می بینند. درمان های موجود می توانند به کنترل علائم آرتروز و پیشگیری از ناتوانی و بدشکلی ناشی از آن کمک کنند. درواقع هرچقدر این بیماری زودتر تشخیص داده شود، موفقیت در کنترل علائم آن بیشتر خواهد بود. پس اگر بیش از چند هفته است دچار درد، سفتی و التهاب در عضلات یا مفاصل خود شده اید باید حتما به پزشک مراجعه کنید. آرتروز یک بیماری فصل سرما است. آن را جدی بگیرید.

عوامل تحریک کننده آرتروز

یکی از عوامل تحریکی برای علائم آرتروز، قرار گرفتن در سرماست. اگرچه هنوز رابطه بین سرما و تشدید آرتروز به صورت علمی ثابت نشده، بعضی پزشکان آن را به جمع شدن فیبرهای عضلانی در هوای سرد و کشیده شدن تاندون ها و اعصاب به دنبال آن ارتباط می دهند. علاوه براین، در فصل های سرد معمولا از میزان فعالیت افراد کاسته می شود. این موضوع نیز می تواند در سفتی مفاصل نقش داشته باشد. افزایش افسردگی در فصل سرما عاملی دیگر برای افزایش تحریک پذیری نسبت به درد است. برای جلوگیری از تشدید علائم آرتروز در سرما توصیه می شود:

 • فعالیت خود را افزایش دهید.
 • از استخر آب گرم استفاده کنید. گرمای آب، دردتان را تسکین می بخشد و فعالیت در آن از سفتی و خشکی مفاصل جلوگیری می کند.
 • برای بیرون رفتن از خانه حتما از لباس گرم، دستکش، کلاه و شال گردن استفاده کنید.
 • ماساژ و مصرف به موقع داروها نیز به کاهش علائم آرتروز کمک می کند.

۳٫ سکته قلبی

در دمای کمتر از ۱۸ درجه سانتی گراد قرار نگیرید!

از آنجایی که کاهش دما باعث افزایش فشارخون می شود، سکته قلبی در فصل های سرد سال بیشتر اتفاق می افتد. علاوه براین در زمستان، قلب برای حفظ دمای مناسب بدن، فشار بیشتری را متحمل می شود. تحقیقات بیولوژیکی نیز نشان داده اند هوای سرد باعث افزایش تشکیل پلاک های آترواسکلروز در عروق خونی می شود. سرما در واقع، چربی قهوه ای را فعال می کند. این چربی نسبت به چربی سفید متفاوت است و به گرما تبدیل می شود. یکی از عوارض جانبی روند تبدیل چربی به گرما، افزایش تجمع میزان چربی در عروق است. این موضوع نیز باعث افزایش خطر سکته قلبی می شود. بنابراین اگر دارای عوامل خطر سکته هستید، بهتر است:

 • در هوای خیلی سرد از خانه بیرون نروید.
 • حتما برای بیرون رفتن از لباس گرم، دستکش، کلاه و شال گردن استفاده کنید.
 • دمای خانه نیز نباید از ۱۸ درجه سانتی گراد کمتر باشد.
 • زمان خواب هم می توانید برای گرم نگه داشتن خود از کیسه آب گرم یا پتوی برقی استفاده کنید.

سکته قلبی یک بیماری فصل سرما است آن را جدی بگیرید.

۴٫ پسوریازیس

از سرما، استرس، عفونت و ساییدگی پوست دوری کنید!

پسوریازیس نوعی بیماری مزمن التهابی پوست است که می تواند بر ناخن ها و مفاصل نیز تاثیر بگذارد. این بیماری با ضایعات برجسته قرمزرنگ پوشیده شده از پوسته های نقره ای همراه است و باعث ایجاد خارش و ناراحتی می شود. انتخاب نام پسوریازیس نیز از واژه یونانی خارش ریشه گرفته است. ضایعات پسوریازیس بر اثر تولید سلول های پوستی جدید قبل از مردن سلول های پوستی قدیمی ایجاد می شود. سلول های نابالغ پوستی تجمع یافته روی هم، ظاهری شبیه پوسته های سفید یا نقره ای رنگ ایجاد می کنند.

محققان معتقدند این رشد سریع سلولی به یک اختلال ایمنی ارثی مربوط است که با استرس، عفونت ها، ساییدگی و خراش، تحریک و تشدید می شود. سرما و کاهش رطوبت هوا در فصل زمستان از دیگر عواملی است که با افزایش خشکی پوست، ضایعات پسوریازیس را تشدید می کند. بنابراین لازم است این بیماران حتی الامکان از قرار گرفتن در هوای سرد خودداری کنند. پسوریازیس یک بیماری فصل سرما است آن را جدی بگیرید.

همچنین انواع پسوریازیس و درمان آن را بشناسید.

۵٫ اختلال خلقی فصلی (SAD)

از نور درمانی، ورزش، دارو و مشاور کمک بگیرید!

اختلال خلقی فصلی نوعی افسردگی است که تنها در ماه های سرد سال بروز پیدا می کند. اغلب افراد در فصل تابستان با افزایش تابش نور آفتاب، پرانرژی و فعال تر می شوند اما در فصل های سرد آرام تر می شوند و از فعالیت خود می کاهند. طبیعی است با کوتاه شدن روزها و ابری شدن هوا تا حدودی دچار افزایش بی حالی، خستگی، خواب آلودگی و بی حوصلگی شویم اما افسردگی فصلی از این موارد فراتر می رود و عملکرد روزمره فرد را در خانه و محیط کار مختل می کند. مبتلایان به افسردگی فصلی دچار کاهش تمرکز و افزایش استرس، اضطراب و تحریک پذیری می شوند. بنابراین رفتارهای ناخوشایند بیشتری از خود نشان می دهند و معمولا در روابطشان با مشکل مواجه خواهند شد. این افراد اغلب از کاهش تمایلات جنسی نیز رنج می برند.

اگر افسردگی فصلی بدون درمان باقی بماند، فرد را در معرض خطر ابتلا به افسردگی شدید و حتی خودکشی قرار می دهد. بنابراین باید حتما آن را با کمک مشاور، مصرف داروهای مهارکننده باز جذب سروتونین مثل فلوکستین، نوردرمانی و ورزش منظم، کنترل کرد. اختلال خلقی فصلی یک بیماری فصل سرما است آن را جدی بگیرید.

۶٫ خشکی پوست و اگزما

به جای آب داغ از آب گرم استفاده کنید! اگزما و خشکی پوست از مشکلات رایج پوستی بین افراد هستند که معمولا در زمستان با کاهش رطوبت هوا، تشدید می شوند. برای پیشگیری از این مشکلات باید:

 • به طور مرتب از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده استفاده کنید.
 • این محصولات توسط پوست جذب نمی شود بلکه مانند یک لایه محافظ از کاهش رطوبت طبیعی پوست جلوگیری می کنند.

بهترین زمان برای استفاده از محصولات نرم کننده پوست بعد از حمام و قبل از خواب است.

برای جلوگیری از تشدید خشکی پوست توصیه می شود به جای استفاده از آب خیلی داغ برای حمام و شستشو از آب گرم استفاده کنید. همچنین برای خشک کردن پوست بهتر است به جای کشیدن حوله روی بدن، آن را روی پوست بگذارید و بردارید. استفاده از دستگاه های بخور گرم و سرد نیز به پیشگیری از خشکی پوست کمک می کند.

۷٫ تبخال

راهکارهای کاهش استرس را بیاموزید. بسیاری از افراد معتقدند تبخال زدن نشانه وجود استرس و خستگی است. یکی دیگر از عوامل تحریکی تبخال قرار گرفتن در معرض هوای سرد و خشک زمستان است. اگرچه برای تبخال درمان خاصی وجود ندارد، می توان با راهکارهای کاهش استرس احتمال بروز و تشدید آن را کاهش داد، مثل:

 • گرفتن دوش آب گرم
 • قدم زدن در پارک
 • تماشای فیلم مورد علاقه و…

 ۸٫ پدیده رینود

دستکش، جوراب و کفش را فراموش نکنید!

پدیده رینود یکی از مشکلات شایع بین انسان هاست که باعث تغییر رنگ انگشتان دست و پا و دردناک شدن آنها در سرما می شود. انگشت ها در این پدیده با قرار گرفتن در معرض هوای سرد معمولا ابتدا سفید و بعد آبی و قرمز می شوند و گزگز میکنند. علت این وضعیت، گرفتگی عروق خونی ریز دست و پا و کاهش موقت جریان خون به دنبال آن است. در موارد شدید می توان برای رفع علائم این بیماری از دارو کمک گرفت اما بیشتر افراد با علائم آن کنار می آیند. برای پیشگیری از تشدید پدیده رینود باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • از مصرف دخانیات و کافئین دوری کنید.
 • قبل از ورود به هوای سرد، دستکش، جوراب و کفش گرم بپوشید.

تبخال یک بیماری فصل سرما است آن را جدی بگیرید.

۹٫ حساسیت

از گردگیری و بهداشت خانه غافل نشوید!

گرده گیاهان تنها عامل حساسیت، عطسه و آبریزش بینی و چشم نیست، بلکه گرد و غبار و موی حیوانات موجود در خانه نیز می تواند باعث بروز واکنش های حساسیت زا شود. از آنجایی که در فصل زمستان، زمان ماندن در محیطهای سربسته افزایش می یابد، افراد با پیش زمینه حساسیت دچار تشدید علائم حساسیت می شوند. برای پیشگیری از این حالت :

 • باید قبل از روشن کردن دستگاه های تهویه هوا، فیلتر آنها را تمیز کنید.
 • باید خانه را مرتب گردگیری کرده و جاروبرقی بکشید.
 • شستشوی ملحفه ها با آب داغ نیز به از بین رفتن عوامل حساسیت زای موجود روی آنها کمک می کند.
 • در نهایت برای کاهش علائم حساسیت می توانید تحت نظر پزشک از داروهای آنتی هیستامین و ضداحتقان استفاده کنید.

۱۰٫ سرماخوردگی و گلودرد گلوی

خود را با ۶ مک غرغره دهید!

سرماخوردگی و گلودرد از شایع ترین بیماری های فصل سرما هستند که تقریبا همیشه به دنبال عوامل ویروسی ایجاد می شوند. برای پیشگیری از ابتلا به آنها کافی است:

 • دست های خود را مرتب بشویید.
 • از تماس با وسایل عمومی و سطوح آلوده به ویروس مثل کلید چراغ، دستگیره در و… حتی الامکان خودداری کنید.

تغییرات محسوس دما و ورود به محیط خیلی سرد از محیط گرم نیز می تواند علائم گلودرد را افزایش دهد. برای کاهش درد گلوی ناشی از سرماخوردگی می توانید از غرغره آب و نمک استفاده کنید. برای این منظور باید یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب جوش سردشده حل کنید و گلوی خود را با آن شستشو دهید. این کار عفونت را درمان نمی کند اما دارای خواص ضد التهاب است و درد گلو را تسکین می دهد. سرماخوردگی یک بیماری فصل سرما است آن را جدی بگیرید.

۱۱٫ عفونت با نوروویروس

مصرف مایعات را افزایش دهید!

نورو ویروس یک عامل عفونی و مسری گوارشی است که باعث ایجاد اسهال و استفراغ می شود. اگرچه این بیماری در تمام سال دیده می شود، در فصل زمستان و مکان هایی مثل هتل ها، بیمارستانهای خانه سالمندان و مدارس شایعتر است. نورو ویروس علائم بسیار ناخوشایندی دارد اما معمولا در افراد سالم طی چند روز برطرف می شود. مبتلایان به آن باید برای پیشگیری از کم آبی بدن، مصرف را افزایش دهند و از محلولهای تامین کننده مایعات بدن (ORS) استفاده کنند. این بیماری که اغلب با خوردن غذای آلوده یا تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می شود، در کودکان و افراد مسن با خطر بیشتری همراه است. نوروویروس یک بیماری فصل سرما است آن را جدی بگیرید.

۱۲٫ آنفلوانزا

تزریق واکسن را فراموش نکنید!

آنفلوانزا می تواند یکی از دلایل مرگ و میر در گروه های خطر از جمله افراد زیر باشد:

 • افراد بالاتر از ۶۵ سال
 • خانم های باردار
 • مبتلایان به بیماری های مزمن مثل دیابت، بیماری های کلیوی و بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

این بیماری توسط یکی از ۳ سویه ویروس آنفلوانزا ایجاد می شود. اولین سویه ویروس آنفلوانزا (نوع A) که در دهه ۱۹۳۰ میلادی شناخته شد، همچنان شایع ترین و جدی ترین نوع آنفلوانزا را ایجاد می کند. آنفلوانزای نوع B معمولا با علائم خفیف تری نسبت به نوع A همراه است. آنفلوانزای نوع C نیز به ندرت در انسان باعث ایجاد بیماری می شود. اگر در فصل های سرد دچار علائمی مانند آبریزش بینی، سردرد و تب شده اید، توصیه می شود:

 • در خانه بمانید و از خود مراقبت کنید تا گرفتار عوارض آنفلوانزا نشوید.
 • بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا، تزریق واکسن است.

این واکسن برای یک سال در برابر شایع ترین انواع آنفلوانزا محافظت ایجاد می کند. افرادی که بالای ۶۵ سال دارند یا دچار بیماری های مزمن هستند، بهتر است علاوه بر واکسن آنفلوانزا، واکسن ذات الریه نیز تزریق کنند. آنفلوانزا یک بیماری فصل سرما است آن را جدی بگیرید.

۱۳٫ برونشیت

سرفه طولانی مدت را جدی بگیرید!

برونشیت به التهاب نایژه ها در ریه گفته می شود که اغلب در زمستان رخ می دهد. این بیماری معمولا به دنبال بیماری دیگری مثل سرماخوردگی با آنفلوانزا ایجاد می شود. شایع ترین علامت برونشیت، سرفه مزمن و طولانی مدت است. این بیماری در افراد سالم، معمولا خود به خود بهبود می یابد اما گاهی تا بیشتر از ۱ ماه هم طول می کشد. بنابراین باید حتما پیگیری شود. برونشیت یک بیماری فصل سرما است آن را جدی بگیرید.

۱۴٫ کمبود ویتامین D

از مکمل های دارویی استفاده کنید!

بدن انسان معمولا در مناطق آفتابی و گرم عملکرد بهتری دارد زیرا از ویتامین D کافی برای جذب کلسیم و حفظ استخوان ها و دندان های سالم برخوردار است. اگرچه ویتامین D از طریق بعضی مواد غذایی نیز دریافت می شود، بیشتر از طریق پوست و نور آفتاب در بدن ساخته می شود. از آنجایی که در فصل های سرد از تابش آفتاب کاسته می شود، اغلب افراد در سرما از کمبود این ویتامین رنج می برند. خوشبختانه این مشکل را می توان با مصرف مکمل های ویتامینD تحت نظر پزشک برطرف کرد. لازم به ذکر است کمبود ویتامین D با بسیاری از بیماری ها از جمله پوکی استخوان و ام اس در ارتباط است.

۱۵٫ ذات الریه

عارضه نفس گیر آنفلوانزا!

ذات الریه یا سینه پهلو به تورم و التهاب ریه ها گفته می شود. این بیماری بیشتر بر اثر ویروس آنفلوانزا در فصل زمستان اتفاق می افتد. ذات الریه باعث می شود کیسه های کوچک هوا در ریه ها با مایع پر شوند. این وضعیت از یک سو و هجوم گلبول های سفید به منطقه عفونی در ریه از سوی دیگر تنفس را برای فرد دشوار می کند. بیشتر افراد سالم طی ۱ تا ۳ هفته از این بیماری بهبود می یابند، اما ذات الریه می تواند برای گروه های خطر مثل کودکان و افراد مسن خطرناک و کشنده باشد. ذات الریه یک بیماری فصل سرما است آن را جدی بگیرید.

افزایش ۶ درصدی سکته های مغزی با افت دما

طبق تحقیقات انجام گرفته در روزهای بسیار سرد و برفی به ازای هر ۱۵ درجه سانتی گراد افت دما، خطر سکته های مغزی ۶ درصد افزایش می یابد. اگر افراد سالمند  یا افراد میانسال با فشارخون بالا، دیابت، کلسترول بالا و سیگاری،در اطرافیان خود دارید، نکات زیر را رعایت کنید:

 • حتما به آنها کمک کنید تا داروهای مربوط را در زمان مناسب و با دوز مناسب مصرف کنند.
 • حتما فشارخون آنها را به ویژه اگر آسپیرین مصرف می کنند تا ۲ بار در روز اندازه گیری کنید.
 • اگر فشارخون آنها از ۱۴ روی ۹ بالاتر بود؛ حتی به رغم مصرف داروی ضدفشارخون با پزشک تماس بگیرید.
 • در صورت مشاهده هر علامت جدیدی در سالمندان اطراف خود مانند سنگین شدن تکلم یا بخشی از بدن فورا با اورژانس تماس بگیرید.

به طور کلی در هوای برفی بهتر است از بیرون رفتن افراد سالمند جلوگیری کنید و به جای آن کنار پنجره فضایی آرام فراهم کنید تا از مشاهده برف لذت ببرند. در ضمن خانم ها بعد از سنین یائسگی، به علت پوکی استخوان و لغزنده بودن معابر باید در موارد غیرضروری از تردد خارج از خانه خودداری کنند زیرا در صورت زمین خوردن، شکستگی مچ دست و لگن برای آنها فاجعه بار خواهد بود و تا ماهها درگیر درمان و جراحی خواهند شد. سکته مغزی یک بیماری سرد است آن را جدی بگیرید.

منبع: هفته نامه سلامت

 

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا