بیماری

۹بیماری مهم لب از شایع‌ترین تا خطرناک‌ترین

9بیماری مهم لب از شایع‌ترین تا خطرناک‌ترین

بیماری مهم لب

۱-کیلاتیس:

اگر بیماری‌ها و ناراحتی‌های مربوط به لب را طبقه‌بندی کنیم، اولین مورد برحسب شیوع، کیلاتیس (Cheilitis ) یعنی ورم و التهاب لب است که دلایل مختلفی در بروز آن نقش دارند. هوای گرم و خشک مهم‌ترین عامل است زیرا تبخیر رطوبت لب افزایش می‌یابد و سپس باعث خشکی می‌شود. همچنین عوامل زیر منجر به خشکی ، پوسته‌پوسته شدن و ایجاد ترک و شیار روی لب خواهد شد:

  • عوامل محیطی
  • حساسیت لب‌ها به‌خصوص لب پایین به مواد موضعی مانند رژلب، ترکیبات موجود در این ماده آرایشی و فنول …

این اتفاق تحت تاثیر نور خورشید در افرادی که طولانی‌مدت در معرض این پرتوها هستند نیز بروز می‌کند زیرا گرما باعث تبخیر رطوبت لب، قرمزی خشکی و پوسته‌شدن می‌شود.

از دیگر علل التهاب لب باید به عفونت‌ها مانند قارچ‌ها و باکتری‌ها و به‌ندرت زمینه ارثی اشاره کرد.

ازآنجاکه لب پایین بزرگتر و برجسته‌تر از لب بالاست، عوارض نیز شدیدتر خواهد بود و گاهی فقط لب پایین گرفتار می‌شود. به‌جز آفتاب، محیط خشک و عوامل حساسیت‌زا موجب ورم لب مزمن می‌شود. ممکن است لب‌ها در اثر ضربه یا عفونت دچار نوع حاد این بیماری شوند. در این حالت ورم لب مهم‌تر از پوسته‌شدن است. لب ورم می‌کند و به دلیل افزایش عروق کاملا قرمز می‌شود و ترشحاتی نیز دیده خواهد شد. خشکی و پوسته‌شدن کنار ترشحات لب منجر به تشکیل دلمه می‌شود که معمولا بیمار آن را جدا می‌کند و مجدد دلمه به‌ سرعت شکل می‌گیرد. سپس شیار و شکاف روی لب ایجاد می‌شود و میکروب‌ها و باکتری‌های ثانویه روی پوست خراشیده سوار می‌شوند و می‌توانند باعث عفونت ثانویه شوند.

این مشکل به‌خصوص در افرادی که به پزشک مراجعه نمی‌کنند یا اقدامات درمانی لازم را انجام نمی‌دهند، بیشتر دیده می‌شود .

9بیماری مهم لب از شایع‌ترین تا خطرناک‌ترین

۲-انگولرکیلاتیس:

دومین بیماری شایع لب کیلاتیس است که درواقع ورم لب در قسمت گوشه‌ی لب‌هاست.

این مشکل بیشتر در سالمندان اتفاق می‌افتد که لب بالا و پایین به دلایلی مانند تحلیل لثه، تحلیل عضلات صورت، دندان کشیدن لب و… روی‌هم می‌افتد. در این حالت گوشه لب‌ها که همیشه هوا می‌خورد دائم به دلیل آب دهان مرطوب می‌ماند و زمینه‌ ساز التهاب، ترشح و رشد قارچ مولینیا می‌شود که با سفیدک و لیچ شدن گوشه لب همراه است. ترشح زیاد بزاق به دلیل ساختار ژنتیکی افراد یا مصرف مکرر داروهای ترش‌مزه مهم‌ترین عامل رطوبت بیش‌ازحد و تجمع آن در گوشه‌های لب است. در بچه‌های کوچک و افراد عقب‌مانده ذهنی که قادر به کنترل عضلات دهان نیستند ، ترشح زیاد بزاق سبب رطوبت دائم لب و گوشه‌های آن می‌شود و چنین ناراحتی‌هایی را در پی دارد .

۳-حساسیت لب به مواد مختلف:

حساسیت لب به مواد بیرونی بیماری بسیار شایع دیگر است.

درواقع لب‌ها نیز مانند لثه و دهان به بعضی مواد خصوصا دهانشویه، خمیردندان، میوه‌های ترش، میوه‌هایی مانند انبه و مرکبات و غذاهای ادویه‌دار واکنش نشان می‌دهند که معمولا با قرمزی و خارش بروز می‌کند .

9بیماری مهم لب از شایع‌ترین تا خطرناک‌ترین

۴-مکیدن لب:

مکیدن مداوم لب با دندان یا لب بالا که بیشتر در افراد مضطرب و عصبی دیده می‌شود یا فرد عادت به این کار دارد، سلامت لب‌ها را به خطر می‌اندازد این کار به‌تدریج منجر به قرمز شدن لب و سپس قرمزی مایل به آبی می‌شود و به دنبال هوا خوردن لب و احساس ناخوشایند خشکی، فرد مرتب لب‌ها را با آب دهان خیس می‌کند. رطوبت مداوم ناشی از بزاق منجر به کیلاتیس و در صورت رعایت نکردن بهداشت، رشد و تکثیر قارچ‌ها خواهد شد.

۵-کیست مو کو:

غدد بزاقی در بالا و پایین دهان همه افراد وجود دارد که گاهی زمان هضم غذا به دلایلی بسته می‌شوند و باعث ایجاد کیست مو کو خواهند شد. در این حالت کیست به شکل سفت و نخود مانند زیرپوست لب احساس می‌شود که ناشی از خطر مسدود شدن مجاری بزاقی است و اگر دچار عفونت شود نیز با درد، ورم و بیرون ریختن چرک در صورت پارگی همراه است. بهترین راه درمان کیست‌های لب پیش از عفونی شدن، عمل جراحی است اما باید متخصص به‌خوبی این کار را انجام دهد زیرا اگر جراحی به‌درستی انجام نشود، کیست به دلیل انسداد مجاری بزاقی دوباره ایجاد می‌شود.

۶-لنف آدم:

غدد لنفاوی مانند عروق خونی در همه قسمت‌های بدن ازجمله لب‌ها وجود دارند که در صورت مسدود شدن مجاری لنفاوی لب که در این قسمت خیلی زیاد است، منجر به عارضه‌ای به نام ‏ (لنف آدم ) می‌شود که این پس‌زده شدن آب باورم سفت و دردناک همراه است و ممکن است به کیست‌های بزرگی نیز تبدیل شود که البته با کیست‌های مو کو متفاوت خواهد بود. در بعضی موارد نیز لنفانژیت گفته می‌شود که درواقع مجاری لنفی عفونی می‌شود و لب متورم، سفت و دردناک خواهد شد.

۷-فیستول مادرزادی لب:

این ناهنجاری از زمان تولد به شکل یک سوراخ معمولاً در لبه پایین وجود دارد و با ترشح نیز همراه است. در بعضی افراد کامل است و ترشح دارد اما در بعضی دیگر تنها به شکل یک فرورفتگی دیده می‌شود. فیستول لب بیشتر در نوزادان مبتلابه لب‌شکری وجود دارد که در دوران جنینی دچار نقص ژنتیکی و مستعد این مشکلات می‌شوند. این بیماری ارثی است و به‌صورت مساوی به فرزندان به ارث خواهد رسید. فیستول کامل به‌راحتی قابل‌تشخیص است اما در فرورفتگی که زیر آن مجرا است ممکن است همه پزشکان به‌درستی قادر به تشخیص نباشند. لب‌شکری یا شکاف کام در تشخیص فیستول لب کمک‌کننده است .

۸-لوکوپلازی لب:

در صورت بروز این ناراحتی، یک قسمت از لب سفید و سفت می‌شود و در موارد پیشرفته وقتی‌که فرد آن را دندان می‌گیرد، دچار خونریزی می‌شود.

‏لوکوپلازی می‌تواند پیش‌زمینه ابتلا به سرطان لب باشد . این بیماری در سیگاری‌های قهار و افرادی که مدام پیپ یا قلیان می‌کشند شایع‌تر است. زیرا به‌طورکلی نیکوتین مهم‌ترین عامل لوکوپلازی لب به‌خصوص لب پایین است.

۹-سرطان لب:

سرطان لب یکی از سرطان‌های بسیار جدی است که کوچک‌ترین لمس در قسمت لب منجر به خونریزی آن می‌شود.
این سرطان بسیارمتاستاز دهنده است و خیلی سریع به غدد لنفاوی اطراف لب میرسد و به اندام‌های داخلی کبد، معده، ریه و… گسترش می‌یابد. سرطان لب علاوه بر مبتلایان به لوکوپلازی لب، در افرادی که در معرض تماس طولانی و مداوم با نور خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب یا کلاه لبه‌دار هستند نیز دیده می‌شود.

منبع: هفته‌نامه سلامت

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن