لاغری و تناسب اندام

BMI چیست؟

BMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود.

BMI چیست؟

BMI  شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود.

برای کودکان ۲ ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده میشود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.

چه کسانی می توانند از BMI و صدک BMI استفاده کنند؟
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان و صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان ۲ سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند، در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ).

BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.

BMI بزرگسالان

 

از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید، محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.

BMI زیر ۱۸٫۵ :

پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.

BMI بین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹ :

این محدوده ی وزن مناسب است. اگر BMI شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.

BMI 25 یا بیشتر:

این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع ۲ قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.

BMI 30 به بالا:

این اندازه در طبقه بندی BMI بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.

شما می توانید با دانلود اپلیکیشن شمیم سلامتی از اینجا، BMI بدن خود را اندازه گیری کنید و برای سلامتی خود تصمیم بگیرید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن