اشتباهات رایج غذایی

شیر الاغ | آیا خوردن آن خطرناک است ؟

خرید آنلاین دارو از داروخانه آنلاین داروپین
آیا خوردن شیر الاغ خطرناک است ؟
شیر الاغ

توضیحات سازمان غذا و دارو پیرامون مجوز تولید شیر الاغ

جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به مجوز سازمان دامپزشکی برای تولید شیر الاغی، اظهار کرد: سازمان دامپزشکی در حیطه وظایف خود مجوز تاسیس مزارع پرورش الاغ شیری را صادر کرده و دستورالعمل‌های بهداشتی تولید شیر آن ابلاغ شده است.

جهانپور بیان کرد: اگر درخواستی برای تولید صنعتی به سازمان غذا و دارو ارسال شود، موضوع قابل بررسی خواهد بود و در صورتی که شیر الاغ تولیدی استانداردهای لازم را داشته باشد، سازمان غذا و دارو مجوز تولید را صادر خواهد کرد.

سازمان غذا و دارو مجوز سلامت شیر الاغ صادر نکرده است

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: تاکنون درخواستی برای تولید شیر الاغ که سلامت آن مورد تأیید سازمان غذا و دارو باشد نداشته‌ایم و مجوزی برای تولید  صادر نشده است.

او بیان کرد: در برخی کشورها  به صورت محدود و صنعتی تولید می کنند و باتوجه به آنکه فرآیند پاستوریزه کردن شیر الاغ با شیر گاو متفاوت است و پیچیدگی‌های خاصی دارد، هزینه تولید بیشتر و قیمت شیر الاغ بالا بوده و نیازمند استانداردهای زیادی است.

ماجرای فروش شیر الاغ در فضای مجازی و لبنیاتی‌ها

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه برخی افراد در فضای مجازی اقدام به فروش  می‌کنند، ادامه داد: به دلیل آنکه تاکنون هیچ  مجوزی از سازمان غذا و دارو نگرفته است، فروش  در فضای مجازی و واحدهای صنفی لبنیاتی ممنوع است و تخلف محسوب می‌شود.

جهانپور تأکید کرد: فروش در فضای مجازی و واحدهای صنفی لبنیاتی ممنوع است و تخلف محسوب می‌شود؛ مردم در صورت مشاهده تخلف با سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت تماس بگیرند و تخلف را گزارش کنند.

همه آنچه درباره فواید و مضرات شیر الاغ باید بدانید

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره عوارض مصرف آن بدون مجوز به مردم هشدار داد و گفت: شیر الاغ فرآیند پاستوریزه کردن دشوارتری نسبت به شیر گاو دارد و احتمال انتقال بیماری‌های عفونی در آن بیشتر است؛ چنانچه شیر الاغ غیربهداشتی مصرف شود، احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام وجود دارد.

جهانپور تأکید کرد: مردم باید توجه داشته باشند که احتمال انتقال بیماری عفونی از شیر الاغی که به صورت غیربهداشتی تولید شده است، بیش از شیر گاو است و مصرف شیر الاغی غیر بهداشتی سلامت مردم را به خطر می‌اندازد.

او با اشاره به برخی تبلیغات درباره فواید شیر الاغی، اظهار کرد: درباره برخی فواید شیر الاغی اغراق می‌شود، آنتی بیوتیک‌های شیر الاغ بالاست، همچنین شیر الاغی به شیر مادر بسیار نزدیک است و به همین دلیل فواید زیادی دارد، البته در طب سنتی از آن بیشتر به عنوان دارو در گذشته استفاده می‌شده است و مصرف آن به طوردائم و برای همه مردم نبوده است؛ در گذشته اطبای طب سنتی شیر الاغی را در درمان بیماری‌های عفونی تجویز می‌کردند.

ابلاغ بخشنامه مدیریت بهداشتی تولید شیر الاغ

گفتنی است؛ معاون سازمان دامپزشکی روز گذشته از ابلاغ بخشنامه مدیریت بهداشتی تولید شیر الاغی خبر داد و گفت: تولیدکنندگان می‌توانند تحت نظارت سازمان دامپزشکی اقدام به تولید این محصول کنند.

وی افزود: برنامه مدیریت بهداشت برای پرورش الاغ جزو دستورالعمل‌های بهداشتی تدوین و ابلاغ‌شده سازمان دامپزشکی کشور است.

شیر الاغ می تواند منبع بسیاری از بیماری های مشترک بین انسان و تک سمی ها باشد و به انسان منتقل شود.  

بیماری های حاصل از مصرف شیر خر

شیر الاغ می تواند منبع بسیاری از بیماری های مشترک بین انسان و تک سمی ها از قبیل

  • هاری
  • مشمشه
  • شاربن
  • کزاز
  • سالمونلوز
  • آنسفالیت های آربوویروسی

و غیره باشد و به انسان منتقل شود،گفت:اطمینان داشتن از سلامت حیوانات،انجام دقیق واکسیناسیون و کنترل های بهداشتی دامپزشکی برای مصرف شیر آنها بسیار مهم و حیاتی است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

پاسخی بگذارید

بستن