بیماری

بررسی عوامل موثر در تغییر خلق و خوی

عوامل فیزیکی زیادی هستند که ممکن است باعث بد اخلاق شدن فرد شوند. دکتر کارن دویر تسوریرو Karen A. Dwyer-Tesoriero، کارمند اجتماعی پزشکی دارای مجوز و روان درمانگر مستقر در نیویورک می گوید: ” درد یا ناراحتی فیزیکی و قرار گرفتن در شرایط سخت می تواند منجر به تحریک پذیری و کج خلقی شود، از جمله مواردی مانند عدم خواب کافی، گرسنه بودن یا تغذیه ناسالم.”سعی کنید میان وعده بخورید و استفاده از بعضی دستگاه ها مانند گوشی و تبلت را قبل از خواب کنار بگذارید و بیشتر ورزش کنید تا خلق و خوی خود را بهبود بخشید.

تغییرات خلق

خلقیات چنین افرادی به مانند آب و هوای بهاری می‌باشد. یک لحظه سرشادند و لحظه‌ای دیگر غمگین، ولی هرگز نمی‌توانند از این تغییرات رهایی یابند. تغییرات خلق ایشان شدید و غیر قابل مهار می‌باشد.

چطور با شخصی که خلق و خوی آن تغییر کرده برخورد کنیم؟

تغییرات شدید و مزمن خلق نظیر افسردگی مزمن یا حملات هراس، از جمله بیماری‌های روانی می‌باشند که به مانند بیماری‌های جسمی یک مشکل سلامتی محسوب می‌گردند.
در برخی موارد این مشکلات ممکن است ریشه در مشکلات جسمی داشته باشند (نظیر نشانگان پیش قاعدگی) و دقیقا به مانند یک مشکل جسمی قابل درمان می‌باشند.

بررسی تغییر خلق و خو قبل از قاعدگی:

این مشکل در زنان می‌تواند ناشی از نشانگان پیش قاعدگی باشد. در چنین مواردی فزونی ناگهانی هورمون‌ها، ناراحتی‌های احساسی و جسمی در میان چرخه قاعدگی به وجود می‌آیند.
روش‌های متفاوتی برای ذفع با این مشکل وجود دارند. پاره‌ای مواد غذایی نظیر:

اثر مناسبی داشته‌اند. برخی دیگر از کارشناسان تمرینات منظم نظیر راهپیمایی را توصیه می‌کنند. در برخی موارد ممکن است داروها به کار بیایند.
اگر تصور می‌کنید تغییرات خلق در شما ناشی از سندرم پیش قاعدگی است، با راهنمایی پزشکتان مشکل را برطرف کنید.

مصرف لیتیوم و درمان تغییرات خلق و خو:

اگر پزشکتان تشخیص دهد که شما به اختلالات خلقی مبتلا هستید، احتمالا لیتیوم تجویز می‌کند. لیتیوم دارویی است که تغییرات خلق را کاهش می‌دهد. در ابتدای درمان ممکن است برخی عوارض جانبی نظیر:

بروز کنند. پس از دستیابی به دوز مناسب، این عوارض کاهش پیدا می‌کنند و یا از بین می‌روند.
این دارو اعتیاد آور نیست و برای مصرف دراز مدت بی‌خطر می‌باشد.

چه هنگامی به پزشک خود مراجعه کنید
  • این تغییرات غیرقابل پیش بینی یا نامتناسب با وضعیت و موقعیت فرد هستند.
  • خلق شما غیر قابل کنترل باشد.
  • دوره‌هایی از شادی بسیار زیاد دارید که پس از آنها حالت افسردگی رخ می‌دهد.
  • خواب شما مختل شده باشد.

منبع: کتاب راهنمای کامل علایم و درمان بیماری‌ها برای خانواده

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن