بیماری

علائم آلرژی فصل پاییزی را بشناسید

چشم‌های سرخ و ملتهب که انگار شب تا صبح های‌های گریسته، صدای دورگه که از ته چاه در می‌آید، بینی سرخ که مدام ‌باید با دستمال کاغذی مچاله‌اش کرد تا از خارش بیفتد و به همه اینها سرفه و عطسه را هم اضافه کنید، اوضاع نابسامان تکمیل می‌شود. نه، اشتباه نکنید اینها حال و روز کسی که دچار ویروس سرماخوردگی شده، نیست. نه!

اینها نشانه‌های یک بخت‌برگشته‌ای است که فصل پاییز پیش از رعایت روال تقویم، بار و بندیل حساسیت‌‌های فصل را روی چشم و بینی و گلویش خراب کرده است. حساسیت‌های فصلی اولین هدیه ناخواسته بعضی افراد از پاییز است که حتی قبل از رسیدنش یعنی در پایان تابستان از راه می‌رسد و دمار از روزگار افراد بخت‌برگشته در می‌آورد.

اگر شما یا اطرافیان‌تان هم از آن دسته از مبتلایان به پاییز هستید با ما در این نوشتار همراه شوید تا از این بیماری کلافه‌کننده سر دربیاوریم و بیشتر بدانیم و شمشیر را برایش از رو ببندیم تا با رعایت یکسری موارد میزان عوارضش کمتر شود.

علائم آلرژی فصل پاییزی را بشناسید
علائم آلرژی فصل پاییزی را بشناسید

دلایل آلرژی فصل پاییز را بشناسید

اولین پرسش درباره آلرژی یا همان حساسیت فصلی این است که با تغییر فصل چه بلایی بر سر بدن فرد مبتلا می‌آید که این‌طور واکنش نشان می‌دهد.

متخصصان آلرژی در پاسخ به این پرسش می‌گویند: آلرژی یا حساسیت، واکنش شدید سیستم ایمنی بدن به برخی عوامل و محرک‌های محیطی است که هیچ ضرری برای بدن ندارند اما سیستم ایمنی بدن به اشتباه آنها را مضر می‌شناسد و برای دفاع از بدن وارد فاز دفاعی می‌شود.

یعنی در واقع بدن واکنشی را که به باکتری‌ها و ویروس‌ها نشان می‌دهد در مقابل یکسری  مواد بی‌ضرر مثل گرد و غبار، کپک‌ها یا گرده‌ گیاهان ابراز می‌کند. سیستم ایمنی بدن در مقابل این مواد واکنش نشان داده و مقدار زیادی پادتن تولید می‌کند.
پادتن به آلرژن‌ها یعنی موادی که واکنش آلرژیک ایجاد می‌کنند، حمله می‌کند. براثر این حمله گلبول‌های سفید مواد شیمیایی مثل هیستامین ترشح می‌کنند که منجر به به‌وجود آمدن علایم مثل خارش و سوزش چشم، سرفه، عطسه، آبریزش بینی و از این‌جور اتفاقات ناخوشایند در فرد می‌شود.
به‌همین خاطر است که آنتی‌هیستامین یا ضدهیستامین یک داروی معروف و محبوب بین افراد مستعد الرژی است.

علل اصلی و درمان آلرژی را بیاموزید

علل اصلی و درمان آلرژی و حساسیت پاییزی ،نوع پوستی، تنفسی و غذایی از انواع حساسیت و آلرژی های پاییزی هستند

روزهای فصل پاییز با طعم و بوی آلرژی و حساسیت آغاز شده اند از آبریزش بینی، حساسیت و سرفه تا عطسه، خارش چشم و …. هدیه ناخوشایند روزهای نارنجی پاییزی برای افراد آلرژیک هستند.

روزهای کوتاه پاییزی برای افرادی که حساسیت دارند تبدیل به روزهایی بلند و سختی می شوند که گویا پایانی برای آن وجود ندارد و هر روز بر شدت حساسیت و آلرژی آنها افزوده می شود. واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن به برخی از عوامل و محرک های محیطی است. گرده گیاهان، یکی از مسائلی است که باعث تحریک سیستم ایمنی اشخاص آلرژیک می شود که با تغییر فصل می تواند تشدید شود. درمان بخصوصی برای آن وجود ندارد.

با توجه به شکل ظاهری، علت و همینطور شدت بروز در شخص می تواند درمان متفاوتی نسبت به سایر آلرژی ها داشته باشد. اما در ابتدا بایستی ماده حساسیت زا شناسایی شود.

علت بروز آلرژی چیست؟

آلرژی یا حساسیت در اثر تماس با ماده های حساسیت زا (گرده های گل و گیاه، حیوانات، دارو) یا تغییر فصل با تولید پادتن در بدن افراد آلرژیک ظاهر می شود. اما زمانی این حساسیت تحریک می شود که ماده آلرژن یا همان ماده حساسیت زا به پادتن های موجود در سطح ماستوسیت ها متصل شده و هیستامین ها آزاد می شوند.
هیستامین نامی آشنا برای تمام افراد آلرژیک است زیرا به کرات داروی آنتی هیستامین را مصرف کرده اند. آزاد شدن هیستامین باعث بروز علائم و نشانه های حساسیت زایی مانند: آبریزش بینی، خارش چشم، خارش بدن، سرفه و عطسه می شود.

انواع آلرژی ها را بشناسید.

در سه شکل مختلف بروز می کنند: پوستی، تنفسی و غذایی.

آلرژی پوستی

هر گونه تغییر پوستی در مواجه با ماده های محرک باعث بروز نوع پوستی می شود. شایع ترین حساسیت های پوستی را می توان در اثر گرده گیاهان، حساسیت به الیاف لباس ها، غذاها، تماس با زیورآلاتی از جنس نیکل مانند بند ساعت و … دانست.

آلرژی تنفسی

آلرژی تنفسی، آسم نیز نامیده می شود. آلرژی تنفسی می تواند در اثر عواملی مانند استفاده از پتو، ملحفه، برخی از اسباب و اثاثیه منزل مانند مبل های قدیمی، قالیچه ها و غیره بروز کند.

آلرژی غذایی

آلرژی غذایی زمانی رخ می دهد که بدن شخص به مصرف خوراکی یا ماده غذایی مخصوصی واکنش نشان دهد.

 علایم آلرژی چیست؟

آلرژی می تواند با نشانه های چشمی (اشک، خارش، تورم، قرمزی) بینی (گرفتگی بینی، عطسه، آبریزش بینی) تنفسی (احساس کمبود اکسیژن، سرگیجه به دلیل عدم کافی بودن هوای تنفسی) یا نشانه های دیگری مانند خستگی یا حالت های عصبی بروز کند.

۸ خوراکی تحریک کننده آلرژی

تخم مرغ، شیر، ماهی، محصولات دریایی، سویا، بادام زمینی، گندم و آجیل.

نشانه‌های ابتلا به آلرژی را بشناسید

نشانه‌های ابتلا به آلرژی فصل پاییز بسیار شبیه عوارض سرماخوردگی است. عطسه، آبریزش بینی، خارش، سرخی و اشک آمدن از چشم‌ها، احساس خارش در سقف دهان و پشت گلو از نشانه‌های این نوع حساسیت هستند.

باتوجه به فصل ممکن است علایم شدیدتری مثل سرفه، خس‌خس سینه، تنگی‌نفس و در برخی موارد افسردگی، کم‌اشتهایی و اختلال خواب هم داشته باشند. همچنین به علت گرفتگی سینوس‌ها، سردردهم می‌تواند از دیگر علایم این حساسیت باشد. البته برخلاف سرماخوردگی بیمار مبتلا به آلرژی دچار تب نمی‌شود و مخاط بینی هم چرکی نیست.

پیشگیری از پاییززدگی را بیاموزیم

با وجود اینکه حساسیت بیماری حادی نیست و ابتلا به آن خیلی جای نگرانی ندارد اما همین بیماری هم می‌تواند تبدیل به موضوعی بسیار آزار دهنده  شود که روال زندگی فرد را دچار اختلال کند. برای جلوگیری از بروز حساسیت یا کاستن از میزان عوارض آن راهکارهایی وجود دارد. پس برای جلوگیری از حساسیت پاییزه از دو هفته قبل از شروع فصل برای مقابله با عوامل حساسیت‌زا اقدام کنید.

موارد زیر را حتما رعایت کنید
  • در وهله نخست از دو هفته قبل شست‌وشوی بینی با سرم نمکی را شروع کنید و به این روش به باز ماندن راه‌های هوایی کمک کنید. هنگامی که میزان گرده گیاهان در هوا زیاد است، از منزل خارج نشوید که اغلب در بعدازظهرهای خشک و خنک این‌گونه است، ولی میزان این گرده‌ها در هوای سرد و مرطوب (بعد از باران) به‌طور عجیبی کاهش می‌یابد.
  • تا جایی که امکان دارد از خانه خارج نشوید و به فضاهای باز طبیعی نروید به‌خصوص در موقع بارش باران. اگر هم از خانه خارج شدید موقع خروج از منزل به‌ویژه وقتی روی انبوه برگ‌های خشک درختان پاییزی قدم می‌زنید به صورت‌تان ماسک بزنید که میزان ورود گرده گیاهان و قارچ‌ها را به حداقل برسانید.
  • در خانه پنجره‌ها را ببندید و از سیستم تهویه هوا استفاده کنید و در زمان رانندگی هم  پنجره‌‌ها را بالا بکشید و سیستم تهویه خودرو را روشن کنید تا مانع از ورود هوای بیرون که مملو از مواد آلرژی‌زاست به داخل شود.
  • به جای فرش و قالی از کفپوش استفاده کنید. قالی‌ها محل تجمع گردوغبار و گرده‌ها و سایر عوامل آلرژی‌زا هستند. کارهای باغداری و گل‌کاری را به زمان پس از گرده‌افشانی و بعد از پایان فصل آلرژی پاییز موکول کنید.
  • در خارج از منزل برای جلوگیری از ورود مواد حساسیت‌زا به چشم‌های‌تان عینک آفتابى بزنید.
  • نوشیدن مایعات عوارض حساسیت‌های تنفسی فصلی را کاهش می‌دهد. نوشیدن مایعات فراوان میزان ترشحات تنفسی حساسیت را رقیق کرده و عامل حساسیت‌زا اثر کمتری بر بدن می‌گذارد.
  • بعد از بازگشت به منزل دوش بگیرید و لباس‌های‌تان را تعویض کنید تا از ورود گردوغبار معلق خارج از خانه به منزل جلوگیری کنید.

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن