پوست، مو و زیبایی

سلامت پوست ، بررسی شایع ترین باورهای نادرست

سلامت پوست را جدی بگیرید
سلامت پوست را جدی بگیرید

برخی باورها سلامت پوست را به خطر می‌اندازد

وقتی پای روش های مختلف مراقبت و حفظ زیبایی پوست به میان می آید، هر کسی روش های خاص خودش را در این زمینه به دیگران می گوید. گاهی برخی از این روش ها کاملا تجربی و نادرست هستند که می توانند سلامت فرد را به خطر بیندازند.
برخی از روش های پیشنهادی مراقبت از پوست هم گرانقیمت یا نامعقول هستند و حتی پزشکان هم تاکنون درباره آنها نشنیده اند یا صحت علمی این روش ها را تایید نمی کنند. در ادامه این مطلب با مهم ترین باورهای نادرست درباره مراقبت و حفظ زیبایی پوست آشنا خواهید.

باور نادرست اول در مورد سلامت پوست:

ورزش های صورت، چین و چروک را از بین می برند

واقعیت: برخی افراد معتقدند انجام روزانه ورزش های صورت می تواند باعث از بین رفتن چین و چروک های آن شود. این درحالی است که چروک های ایجادشده روی پوست به طور طبیعی با افزایش سن و به دلیل حرکت دادن عضلات صورت به مرور زمان ایجاد می شوند و ما نمی توانیم با ورزش کردن یا روش های طبیعی آنها را کاملا از بین ببریم یا جلوی ایجاد چروکها را بگیریم. انجام ورزش های صورت، آن هم به صورت منظم فقط می تواند جلوی تشدید چین و چروک های پوستی را بگیرد یا از وخامت اوضاع چروک های صورت پیشگیری کند، اما هرگز نمی تواند درمانی برای این چروک هاباشد.

باور نادرست دوم در مورد سلامت پوست:

استفاده از خمیردندان برای درمان جوش و تبخال

واقعیت: برخی بر این باورند زدن خمیر دندان روی تبخال یا جوش ها باعث درمان سریع تر آنها می شود. این در حالی است که هیچ کدام از شواهد علمی نشان نمی دهند استفاده از خمیر دندان بتواند تاثیر مثبتی بر درمان جوش باتبخال داشته باشد. خمیردندان حاوی ترکیباتی است که تمام آنها با جوش های روباز با تبخال هایی که ترشحات دارند می تواند باعث ایجاد التهاب پوستی و جوشی یا تبخال های بیشتر در آن ناحیه پوستی شود.

باور نادرست سوم درمورد سلامت پوست:

استفاده از مرطوب کننده ها برای پوست های خیلی خشک بی فایده است
واقعیت:برخی افراد پوست خیلی خشکی دارند و گمان می کنند استفاده از مرطوب کننده ها فایده‌ای برای پوست آنها ندارد. گاهی اوقات پیری پوست و آسیب های پوستی ناشی از تابش نور خورشید باعث تجمع لایه های فراوانی از سلولهای پوستی مرده روی پوست می شوند و همین مساله عملکرد مناسب مرطوب کننده ها را مختل می کند. از این رو، افرادی که پوست خیلی خشکی دارند و مرطوب کننده ها اثری روی پوست آنها نمی گذارد باید ابتدا لایه برداری ملایمی انجام بدهند وسپس از کرم های مرطوب کننده استفاده کنند.

باور نادرست چهارم در مورد سلامت پوست:

رژیم غذایی من تاثیری روی جوش های بدنم ندارد

واقعیت: برخی مطالعات نشان داده اند رابطه معناداری بین مصرف شیر یا رژیم های دارای شاخص گلایسمیک بالا و بروز آکنه وجود دارد. از این رو، توصیه می شود افرادی که به صورت مداوم با جوش یا آکنه مواجه هستند یا تجربه آکنه های شدید دارند حتما در رژیم غذایی خود تجدیدنظر کنند و خوراکی های قندی را با احتیاط بیشتری در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند.

باور نادرست پنجم در مورد سلامت پوست:

کندن خال و زائدات پوستی با کمک نخ اشکالی ندارد

واقعیت: بسیاری افراد برحسب تجربیات پدربزرگ یا مادربزرگ اعتقاد دارند که می توانند خال‌ها، اسکین تگ‌ها یا همان زائدات پوستی همرنگ پوست را با کمک بستن نخ از بین ببرند. این درحالی است که انجام چنین کاری نه تنها می تواند باعث خوریزی شدید در ناحیه مورد نظر و باقی ماندن جای زائده یا ایجاد درد شدید شود، بلکه ممکن است تشخیص زودرس بیماریهای پوستی را به تاخیر بیندازد. بهتر است بدانید برخی خال‌ها یا اسکین تگ‌ها نشانه اولیه ای از سرطان پوست هستند که تشخیص آنها تنها با مراجعه به پزشک ممکن خواهد بود.

باور نادرست ششم در مورد سلامت پوست :

درمان لکه های تیره پوستی با کمک صابون و روغن چرخ

واقعیت: لکه های تیره پوستی به دلایل مختلفی مانند فشار یا اصطکاک روی پوست، التهاب، تابش نور آفتاب و برخی بیماری ها ایجاد می شوند. گروهی از افراد معتقدند لایه برداری از پوست به کمک صابون رنده شده و روغن چرخ یا یک نوع چربی صنعتی می تواند درمان مناسبی برای این لکه ها باشد. این در حالی است که لایه برداری تنها اوضاع را وخیم تر می کند.

افراد مبتلا به لکه های پوستی باید تحت درمان پزشکی قرار بگیرند تا محصولات روشن کننده متناسب با پوست آنها برایشان تجویز شود. به خاطر داشته باشید استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب، اولین راه برای پیشگیری از ایجاد لکه های پوستی است.

باور نادرست هفتم در مورد سلامت پوست:

هر برآمدگی قرمزی روی صورت، آکنه است

واقعیت: خیلی از افراد گمان می کنند هر برآمدگی قرمز و گاه ملتهبی که روی پوست صورت شان ایجاد می شود، آکنه است. این در حالی است که امکان اشتباه گرفتن روزاسه با آکنه بسیار زیاد است و این دو بیماری مختلف درمانهای متفاوتی دارند.

به طور کلی، ۳ تفاوت اصلی بین آکنه و روزاسه وجود دارد که شامل سن فرد هنگام بروز مشکل، محل بروز و علائم آن می شود. آکنه در هر سنی می تواند ایجاد شود اما میان نوجوانان شایع تر است، اما روزاسه معمولا بعد از ۳۰سالگی نمایان می شود.
هرچند هر دوی این مشکلات می توانند در پوست صورت ایجاد شوند، معمولا روزاسه در بخش های مرکزی صورت و آکنه نزدیک به محل رویش موها، بازوها و کمر بروز می کند. معمولا آکنه با جوش های سرسیاه همراه است، اما روزاسه عوارض جانبی مانند جوش های سرسیاه نخواهد داشت. از این رو، بهتر است برای تشخیص نوع برآمدگی های قرمزرنگ روی صورت خود حتما به پزشک مراجعه کنید تا درمان های مناسب با نوع بیماری برایتان تجویز شود.

باور نادرست هشتم در مورد سلامت پوست:

فقط خال های گوشتی نامتعارف، نشانه اولیه ای از بروز سرطان پوست هستند

واقعیت: در حالی که بسیاری از افراد گمان می کنند فقط خال های گوشتی نامتعارف می توانند نشان دهنده وجود سرطان پوست باشند، شواهد نشان میدهند عمدتا ملانوما (خطرناک ترین نوع سرطان پوست) می تواند در مراحل اولیه با خالهای سطحی خودش را نشان بدهد.
از این رو، به افراد بالای ۴۰ سال که مدام با خال‌های سطحی متعدد و رو به رشد در پوست خود مواجه می شوند، توصیه می شود حتما به پزشک مراجعه کنند و آزمایش های لازم را برای تشخیص ابتلا یا عدم ابتلا به سرطان پوست انجام دهند.

باور نادرست نهم در مورد پوست:

کار کردن در محیط‌های سرپوشیده نیاز به استفاده از کرم ضدآفتاب را از بین می برد

واقعیت: متاسفانه برخی افراد گمان می کنند کار کردن در محیطهای سرپوشیده، نیاز آنها به استفاده از کرم ضد آفتاب را از بین می برد. این در حالی است که پنجره های محیط کار یا خودرو می توانند به سادگی اشعه مضر UVA را از خود عبور دهند و به پوست شما برسانند.
بهتر است بدانید قرار گرفتن طولانی مدت و مکرر در معرض اشعه UVA باعث پیری پوست و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می شود. به این ترتیب، حتی اگر در محیط های سرپوشیده کار می کنید، استفاده از کرم های ضدآفتاب که هم در برابر اشعه UVA و هم در برابر اشعه UVB از سلامت پوست محافظت می کنند را فراموش نکنید.

باور نادرست دهم در مورد پوست :

استفاده از قرص های مکمل برای سلامت پوست و مو ضروری است
واقعیت بسیاری از شرکتهای تولید کننده مکمل های پوست و مو، مدام این باور را میان افراد جامعه رواج می دهند که آنها برای داشتن پوست و موی سالم تر و زیباتر نیازمند استفاده مداوم از مکمل های غذایی به جای ایجاد تعادل در رژیم غذایی شان هستند.
این درحالی است که محققان آمریکایی ثابت کرده اند افزایش دریافت ویتامین ها از طریق مصرف مکمل های روزانه می تواند به خودی خود عاملی برای ریزش موها سرطان و مرگ شود. تحقیقات سال ۲۰۰۴ میلادی محققان آمریکایی ثابت کرد دریافت بیش از اندازه ویتامینE، احتمال مرگ را افزایش می دهد و تحقیق آمریکایی دیگری که در سال ۲۰۰۸ میلادی انجام شده نشان داد افزایش دریافت ویتامین های خاصی از طریق مکمل ها می تواند خطر بروز سرطان ریه را در افراد سیگاری تا چند برابر افزایش دهد.

منبع: هفته نامه سلامت

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا