روان شناسی

خوشبختی واقعی

خوشبختی واقعی را با لذت لحظه ای اشتباه نگیرید!

آدم ها اشتباه می کنند دنبال خوشبختی می گردند، خوشبختی ساختنی است.

گرچه خوشبختی چیزی فراتر از نداشتن استرس است، باید قبول کنیم که بین فعالیت‌های از بین‌برنده‌ی استرس و خوشبختی رابطه‌ای برقرار است. مارتین اسلیگمن، یکی از پیشگامان روان‌شناسی مثبت‌گرا، درباره‌ی خوشبختی واقعی تحقیقات وسیعی انجام داده و به این نتیجه رسیده است که خوشبختی واقعی توسط همه‌ی چیزهایی که برای روح و روان مفید هستند تقویت می‌شود: روابط مستحکم، کارهای چالش‌بر‌انگیز و داشتن زندگی پرمعنا.

True happiness is… to enjoy the present, without anxious dependence upon the future. Lucius Annaeus Seneca

و همچنین بیان می دارد خوشبختی تجربه ای از احساسات آزاد مثبت، مانند لذت، هیجان و … است که با احساسات عمیق تر از معنا و هدف ترکیب شده.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که انعطاف پذیری روانی کلید شادی بزرگتر است. برای مثال باز بودن در مقابل تجربه های احساسی و توانایی تحمل دوره های ناراحتی به ما اجازه می دهد که به سمت وجود پررنگ تر و با معنی تر حرکت کنیم.

مطالعات نشان می دهد راهی که ما به رویدادهای زندگیمان واکنش نشان می دهیم تاثیر بیشتری بر خوشبختی ما دارند تا خود آن اتفاقات.

دو مسیر خوشبختی:

علم روانشناسی می گوید که دو مسیر برای احساس شادی وجود دارد، لذت جویانه و خوشروانی.

دیدگاه لذت جویانه بیان می کند که برای زندگی کردن یک زندگی شاد ما باید لذت را حداکثر کنیم و از رنج دوری کنیم. این دیدگاه درباره ارضا کردن امیال و آرزوهای انسان است اما دوام بلند مدت ندارد.

در مقابل رویکرد خوشروانی دید بلندی دارد و درباره اینکه ما باید معتبر و برای اهداف بزرگتر زندگی کنیم بحث می کند. ما باید به دنبال معنا و پتانسیل در میان مهربانی، عدالت، صداقت و شجاعت باشیم.

اگر خوشبختی را در حالت لذت جویانه ببینیم آنوقت باید به دنبال تجربه و لذت جدید باشیم تا خوشبختی مان را افزایش دهیم. و باید تلاش کنیم ناراحتی و احساس رنج آور را کاهش دهیم تا حالمان را خوب نگه داریم.

اگر رویکرد خوشروانی را اتخاذ کنیم برای معنا و استفاده از نقاط قوت برای کمک به رسیدن چیزی بهتر از خودمان تلاش می کنیم. و این ممکن است شامل تجربه ها و احساسات ناخوشایند هم باشد اما باعث می شود به مراحل عمیق تر از لذت و قناعت برسید.

پس رسیدن به خوشبختی واقعی سخت نیست، بلکه توانایی واکنش به سختی و با روشی که به شما اجازه می دهد با استفاده از تجربه ها رشد کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا