سلامت

احساس سبکی سر ناشی از چیست؟ علایم و راه‌های درمان آن

در‌این مقاله شما را با دلایل احساس سبکی سر آشنا می‌کنیم و راهکارهایی موثر برای تسکین این احساس ارایه می‌دهیم.

احساس سبکی سر

ناگهان مانند فضانوردی که در فضا غوطه‌ور است در سر خود احساس سبکی می‌کنید، به دیواری تکیه می‌دهید تا تعادل خود را در فضایی که اطراف شما در حال چرخش است، حفظ کنید، به تدریج حس می‌کنید زانوانتان در حال خم شدن هستند. برای لحظاتی حس می‌کنید که در حال غش کردنید، اما به هر ترتیبی وضعیت خود را حفظ می‌کنید.

احساس سبکی سر

چه هنگامی به پزشک خود مراجعه کنید

  • این حس برای مدتی بیش از دو روز متوالی باقی بماند.
  • اغلب این حس به فرد دست دهد.
  • و نیز غش می‌کنید.
  • احساس درد در قفسه سینه نیز دارید.

آنچه علایم به شما می‌گویند

احساس سبکی سر و یا غش کردن از شکایات شایع است. در بیشتر موارد این بدین معنی است که برای لحظاتی مغز اکسیژن کافی برای آنکه هشیار باقی بماند دریافت ننموده است. این مشکل می‌تواند ناشی از عوامل متعددی باشد، به طور مثال یک موقعیت عاطفی شگفت انگیز نظیر پیشنهاد ازدواج یا یک حمله عصبی نظیر شنیدن خبر فوت یک فرد عزیز.

احساس منگی می‌تواند از اولین علایم مشکلاتی به مانند:

در برخی موارد فکر انسان درگیر می‌شود. اگر شما در حین آماده شدن برای سخنرانی لحظه‌ای دچار منگی شوید، بیشتر احتمال دارد ترسیده باشید تا این که خونریزی مغزی کرده باشید.

تسکین علایم

در بیشتر موارد احساس سبکی سر می‌تواند به آسانی التیام یابد. توجه کنید.

مقدار زیادی مایع بنوشید.

کمبود آب بدن می‌تواند منجر به افت فشار خون و ایجاد منگی شود. نوشیدن دست کم شش تا هشت لیوان آب در روز می‌تواند از بروز چنین مشکلی جلوگیری کند.

فراموش نکنید به صورت منظم غذا بخورید.

حذف یک وعده غذایی می تواند منجر به افت قندخون شود که خود از علل شایع بروز منگی است.

با خود شکلات به همراه داشته باشید.

اگر تصور می‌کنید حس سبکی سرتان ناشی از افت قندخون است، یک شکلات، کیک و یا یک لیوان آب پرتقال حاوی مقداری شکر میل کنید و بدین ترتیب بر مشکل خود فائق آیید.

گرما را از خود دور کنید.

یک روز گرم و شرجی می‌تواند موجب کاهش آب بدن و ایجاد حس سبکی در سر شود. دکتر رونالد آمیدی توصیه می‌کند در چنین شرایطی به یک اتاق خنک که دارای تهویه مطبوع مناسب است پناه ببرید و چندین لیوان آب بنوشید، پس از این به احتمال قوی احساس بهتری خواهید داشت.

داروها.

برخی از داروها به ویژه آنهایی که در درمان فشار خون بالا به کار می‌روند می‌توانند منجر به ایجاد حس سبکی سر شوند. لذا از پزشک خود بخواهید داروهایتان را بررسی کند.

سرتان را خم کنید.

در این حالت سعی کنید تا جایی که می‌توانید خم شوید و یا آنکه دراز بکشید. بدین ترتیب جریان خون مغز و قلب افزایش یافته احتمال غش کردن و از حال رفتن کاهش پیدا می‌کند.

از کیسه استفاده کنید.

اغلب تنفس زیاد موجب سبک شدن سر می‌شود. چرا که با افزایش تنفس مقدار اکسیژن کاهش یافته و مقدار دی اکسید کربن افزایش می‌یابد.
اگر چنین حالتی اتفاق افتاد سعی کنید چند لحظه نفس خود را نگه دارید و یا آن که درون یک کیسه کاغذی که در مقابل دهان و بینی خود قرار داده اید، با آرامش و به صورت عمیق تنفس کنید تا آنکه حالت سبکی سر برطرف گردد.

منبع: کتاب راهنمای کامل علایم و درمان بیماری‌ها برای خانواده

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن